Facebook Google+ Twitter

Elektorat Bayrou w większości zagłosuje na Royal

Według pierwszych sondaży dotyczących drugiej tury francuskich wyborów prezydenckich, kluczowy dla zwycięstwa elektorat François Bayrou w drugiej turze w większości poprze kandydatkę socjalistów.

Le Monde opublikował dziś wynik sondażu w którym 38 proc. zwolenników centrowego kandydata François Bayrou, który nie zakwalifikował się do drugiej rundy, wybierze w drugiej turze kandydatkę socjalistów. Nicolas Sarkozy ma szansę przejąć 35 procent poparcia Bayrou. Reszta wyborców kandydata Unii na rzecz Demokracji Francuskiej (UDF) ma zamiar pozostać w domach.

Do głosu dochodzi nowe pokolenie polityków (młodzieżówka partii Sarkozy'ego powiększyła się pięciokrotnie) a wahadło polityczne skręca w prawo. Uprawdopodobnia to proces historycznego współdziałania prawicy narodowej Le Pen'a z centroprawicowym Sarkozym nie tylko na szczeblu parlamentarnym. Sarkozy podczas wyborów "puszczał" niejednokrotnie oko do elektoratu Frontu Narodowego a retoryka pozwalała snuć przypuszczenia na temat przyszłego aliansu politycznego tych dwóch przywódców i ich partii. Postulat bardziej proporcjonalnego dzielenia głosów podczas wyborów parlamentarnych to wyraźny ukłon w stronę FN, który pozostawał poza parlamentem przez ostatnie lata.

Kolejna niespodzianka to zwycięstwo Sarkozy'ego wśród młodzieży. Wcześniejsze sondaże wskazywały na spokojne zwycięstwo Royal wśród tej warstwy społecznej, tymczasem rzeczywistość okazała sie inna, niż w blogach i na forach internetowych. Większość obywateli Francji posiadających 25 lat lub mniej, a mająca prawa wyborcze, poparła kandydata prawicy. To umacnia tezę o stabilnym zapleczu społecznym dla kandydatów, którzy jak w Polsce, postulują zmiany ustrojowe w kraju. VI Republika, tak jak IV RP w Polsce, jest na ustach wszystkich liczących się kandydatów. Nie tylko kandydatów prawicy. Pokazuje to, iż transgresja, która jest obecna w polskiej myśli politycznej nie jest chorym wymysłem naszych "moherów" a ogólnoeuropejską tendencją.

Slogany i idące za nimi postulaty zmiany konstytucji także zdumiewająco przypominają rozwiązania zastosowane w Polsce (np. zakaz łączenia mandatu posła i senatora z mandatem przedstawiciela samorządu lokalnego).

Powracając do Francji muszę skonstatować, iż jeśli nie dojdzie do niesamowitej katastrofy (np. medialnej) to nic, absolutnie nic nie zagraża zwycięstwu Sarkozy'ego w drugiej turze wyborów. 35 proc. elektoratu Bayrou i 79 proc. elektoratu Le Pen'a załatwia sprawę. Szansą kandydatki socjalistów są debaty telewizyjne, których nie może zremisować. Musi je zdecydowanie wygrać...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

dzieki olek. widzialem ciebie w warto rozmawiac. warto bylo ogladac :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

zachęcam do śledzenia kampanii na http://francjawybiera2007.blox.pl/html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.