Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4665 miejsce

Elektroniczna legitymacja dla każdego ucznia?

Warszawscy radni chcą, aby uczniowie posiadali dokument na wzór elektronicznych legitymacji studenckich. Wszyscy jednak doskonale pamiętamy, ile zamieszania wywołało wprowadzanie ich na uczelniach. Czy tym razem pójdzie sprawniej?

legitymacja studencka i szkolna / Fot. Maria WojtasObecnie istnieje wyraźna tendencja do zastępowania papierowych dokumentów elektronicznymi. Dzięki temu możemy mieć przy sobie mniej dokumentów, bo wszystko mieści się na jednym nośniku. Podobnie pomysłodawca projektu, radny Piotr Guział, tłumaczy swoją inicjatywę: - To zwyczajnie ułatwia życie. Sam jestem ojcem dziewięcioletniej dziewczynki i bardzo bym się cieszył, gdyby przy wejściu do szkoły musiała "piknąć" swoją kartę i jej obecność w szkole byłaby odnotowana w systemie, a ja w każdej chwili mógłbym się upewnić, że wszystko jest ok.

Czy pomysł w ogóle jest realny? - Jak najbardziej. Warszawa jest bogatą gminą i stać ją na wprowadzenie takiego udogodnienia - przekonuje Guział. Radni chcą na jesieni wprowadzić program pilotażowy w jednej, czy kilku szkołach. Byłby to czas na sprawdzenie i ewentualne skorygowanie całego systemu. Do tego jednak potrzeba odpowiedniej adnotacji w rozporządzeniu ministra edukacji. - Z tym jednak nie powinno być problemu, bo w 2006 roku minister dopisał w rozporządzeniu, że karta elektroniczna [a w takiej formie funkcjonowałaby ELU podczas pilotażu] może być używana jak ELS - mówi Guział.

Legitymacja szkolna / Fot. Maria WojtasTym, co najbardziej interesuje uczniów, a raczej ich rodziców, jest koszt legitymacji. Studenci za swoje płacili ok. 17 złotych. - W tym przypadku to niekoniecznie uczniowie muszą ponieść koszt. Być może pokryje go gmina - uspokaja Guział. Dodaje jednak, że cena legitymacji jest uzależniona od nakładu, więc przy kilku tysiącach egzemplarzy będzie to 7-8 zł., a przy kilkunastu - nawet ok. 2 zł.

Jolanta Lipszyc z Biura Edukacji komentuje: - Takie rozwiązanie jest stosowane w wielu krajach na świecie. To sensowny i godny rozważenia projekt, ponieważ pozwala połączyć różne funkcje na jednej karcie. Lipszyc zaznacza jednak, że Biuro Edukacji nie zajmuje się na razie wprowadzeniem ELU, bo istnieją ważniejsze wydatki. Tak duży projekt niesie za sobą ogromne koszty i trzeba się najpierw zastanowić, jak to będzie wyglądało od strony logistycznej i kto za to zapłaci: rodzice czy miasto? - Także jesteśmy dopiero na etapie planów - dodaje Lipszyc.

- To nie jest takie straszne jak może się wydawać - mówi studentka UW, szczęśliwa posiadacza ELS-u - Zapłaciłam 17 złotych, ale teraz wszystko mam w jednym miejscu: legitymację, kartę miejską, kartę wstępu do bibliotek. No i przede wszystkim jest w dużo lepszym stanie niż moje szkolne, nie gniecie się, nie niszczy - po prostu ładnie wygląda.Legitymacja studencka / Fot. Maria Wojtas

Michalinie z trzeciej klasy warszawskiego gimnazjum bardzo podoba się taki pomysł. - Nie musiałabym wozić tylu różnych papierków przy sobie, wszystko miałabym na jednej karcie - cieszy się. Dodaje, że nawet gdyby musiała za to zapłacić z własnego kieszonkowego zdecydowałaby się, bo dzięki temu nie musiałaby co chwila sprawdzać, czy ma legitymację, kartę miejską, kartę do biblioteki i tę na obiady....

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tobie Lucky to nadmiar słońca szkodzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

malenstwomoje, a Ty jak zawsze zazdrościsz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To w Warszawie...:D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.06.2008 22:27

ciekawa informacja + słuszna inicjatywa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś znów niezłą kasę zrobi

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Popieram pomysl. Takie rozwiązanie, zapewne ukróci fale podrabiania dokumentów w celu podniesienia sobie wieku (wejscia na dyskoteki, puby itd...)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.