Facebook Google+ Twitter

Elektroniczna rekrutacja szybsza od decyzji radnych

Dyrektor wydziału edukacji Jacek Matuszek wyprzedził Krakowskich radnych. Głosowali oni nad wprowadzeniem formularza, który już jest w użyciu przy rekrutacji najmłodszych do przedszkola. Radni uznali to zachowanie za niedopuszczalne.

Sprawa wyszła na jaw wczoraj przed Radą Miasta Krakowa gdzie został przedstawiony projekt uchwały w sprawie zasad naboru i trybu korzystania z przedszkoli. Projekt był modyfikacją uchwały z 30 marca 2005 r.

Jacek Matuszek. / Fot. Jacek FilipekDyrektor wydziału edukacji Jacek Matuszek wymienił sześć punktów, które miałby zostać zmodyfikowane. Pierwszym i głównym punktem było wprowadzenie elektronicznej rekrutacji dzieci do przedszkoli. Dyrektor wydziału omówił szczegółowo sprawę rekrutacji elektronicznej. Wzór karty był załącznikiem do uchwały. Załączona w nim karta zapisu dziecka do przedszkola, według niego, mogła być modyfikowana przez dyrektorów i ta modyfikacja nastąpiła właśnie w trybie rekrutacji elektronicznej w tym roku. Dyrektorzy poszerzali wzór o dodatkowe informacje. Proponowana karta zapisu na rok szkolny 2007/2008 zawierała informacje, które dotychczas były wpisywane do karty zapisu i umów zawieranych z rodzicami. Dyrektor opowiadał o sposobie elektronicznego zgłaszania dzieci do przedszkola. Wyjaśniał jak to wygląda od strony technicznej. Podczas rekrutacji dzieci do przedszkoli samorządowych na lata 2007/2008 po raz pierwszy upowszechniona została wiedza na temat kryteriów rekrutacji. Trzy tysiące rodziców skorzystało z karty w formie elektronicznej. Ponadto wprowadzono jednolite kryteria rekrutacji do wszystkich przedszkoli samorządowych.

Katarzyna Matusik-Lipiec / Fot. Jacek FilipekPóźniej na mównicy stanęła Katarzyna Matusik-Lipiec (PO): – Rekrutacja, która odbyła się w tym roku, odbyła się według karty zapisu, która jest załącznikiem do projektu uchwały Rady Miasta Krakowa, a która ma swoje pierwsze dzisiejsze czytanie. Rekrutacja odbyła się z naruszeniem przepisów uchwały Rady Miasta Krakowa z 2005 roku. Mimo tego, że cały czas obowiązywała wydział uchwała Rady Miasta Krakowa z 2005 r. (…) Nieprawdą jest to, co powiedział dyrektor Matuszek, że karta mogła być modyfikowana. Karta nie mogła być modyfikowana z uwagi na to, że został wprowadzony system elektroniczny, który uniemożliwiał, nie wpisanie jakiegoś elementu zawartego w projekcie załącznika – zapewniała.

Radna zwróciła uwagę na zbyt dużą ilość informacji, którą musieli podawać rodzice. – Proszę Państwa załącznik do poprzedniej uchwały z 2005 roku, to są dwie strony A4. Załącznik do ustawy, która dziś ma swoje pierwsze czytanie ma sześć stron. Czy uważacie państwo, że rodzice popierają nadmierną administracje? W obecnej trzeba wypełnić kwestionariusz osobowy matki, miejsce zatrudnienia, miejsce zameldowania, adres zamieszkania, oprócz tego rodzice potrzebują zaświadczenia z miejsca pracy. Ojciec wypełnia identyczne dane – mówiła radna. Skomentowała również sposób nowej rekrutacji.
– Rekrutacja elektroniczna polegała na tym, że jak rodzic chciał zapisać dziecko do przedszkola musiał wydrukować tę ankietę, a ponadto musiał również ją przynieść ze sobą do przedszkola.

Na portalu edukacyjnym miasta Krakowa sposób rekrutacji jest przedstawiony następująco:

Podstawą do zapisania dziecka do przedszkola samorządowego jest złożenie w "przedszkolu pierwszego wyboru" wypełnionej "Karty Zapisu". Kartę Zapisu można otrzymać w dowolnym przedszkolu samorządowym, dokładnie wypełnić i złożyć w „przedszkolu pierwszego wyboru" lub wydrukować z Portalu Edukacyjnego, dokładnie wypełnić i złożyć w „przedszkolu pierwszego wyboru” albo wypełnić formularz elektroniczny dostępny w Portalu Edukacyjnym, wydrukować i złożyć w „przedszkolu pierwszego wyboru”.

Tak więc elektroniczny formularz jest elektroniczny tylko w nazwie.

Jak podała Gazeta Krakowska „Radni odrzucili regulamin rekrutacji. Żądają, żeby dyrektor wydziału edukacji, Jacek Matuszek, tłumaczył się przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Radna Matusik-Lipiec w interpelacji do prezydenta miasta pyta wprost, jakie Matuszek poniesie konsekwencje.”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.