Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17188 miejsce

Elektroniczne dowody osobiste będą gotowe w 2012 roku?

Wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych opóźni się. MSWiA jeszcze nie wyłoniło producenta, który podjąłby się wykonania takich kart.

 / Fot. Gp 13, licencja GNU Wolnej Dokumentacji 1.2W lipcu tego roku do użytku społecznego miały wejść elektroniczne dowody osobiste z chipem. Mają być wydawane lub wymieniane za darmo, a prawo do nich może mieć nawet noworodek. Z takiej karty zniknęłyby niektóre dane, ponieważ na ich miejscu powstałby chip, który zawierałby dodatkowe informacje: oprócz tych podstawowych (takich jak adres zamieszkania) pojawiłaby się tam grupa krwi, choroby przewlekłe, alergie. W przyszłości pojawi się również funkcja e-karta zdrowia, informacje o przebytych chorobach, ubezpieczeniu zdrowotnym, bardzo pomocna dla lekarzy.

Dowód osobisty z chipem już od 1 lipca

Po potwierdzeniu tożsamości w urzędzie, za pomocą e-dowodu będziemy mogli w internecie załatwić wiele urzędowych spraw. Dla dorosłych dokument będzie ważny 10 lat, dla dzieci 5 lat.

By taki projekt wszedł w użycie, państwo musi przeznaczyć ok. 370 mln zł na rozwój Dowód osobisty - zdjęcie ilustracyjne / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dowodos.gif,public domaininfrastruktury, dzięki której przesyłanie i odbieranie danych pomiędzy instytucjami będzie odbywać się płynnie. Oprócz nas samych, do korzystania z naszego dowodu będą uprawnieni lekarze, urzędnicy i policjanci.

Sprawdź, czy Twój dowód osobisty nie traci w tym roku ważności

Niestety, cały proces wprowadzenia dowodów z chipem ciągle się opóźnia. Przede wszystkim MSWiA nie wyłoniło producenta, który podjąłby się wykonania takiej karty, po drugie, zaistniał problem połączenia tysiąca urzędów we wspólną sieć, dzięki której wymiana danych z elektronicznych dowodów będzie możliwa. Dla przykładu, testy systemu dowodów z chipem w Niemczech trwały około roku. Wszystko wskazuje na to, że elektroniczne dowody będą gotowe w 2012 roku.

Źródło: TVN Warszawa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.