Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne obrączki zamiast chaty

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
Rada Ministrów przyjęła projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zmieniający dotychczasowe zasady funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego. Dzięki temu zwiększą się możliwości efektywnego i racjonalnego wykonywania kary.

System Dozoru Elektronicznego, zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, przestał w Polsce praktycznie działać. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło więc działania zmierzające do przywrócenia jego właściwego funkcjonowania.

- Chcemy z niego w przyszłości szeroko korzystać, ponieważ ma wiele zalet – mówił podczas konferencji prasowej 12 stycznia 2016 r. wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki.

„W pierwszym półroczu ubiegłego roku, w 6052 sprawach orzeczono wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Po zmianie przepisów dotyczących systemu dozoru elektronicznego od 1 lipca 2015 roku do 18 stycznia 2016 roku orzeczono zaledwie 29” – informuje Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji MS.

Zgodnie z przyjętym projektem, sąd penitencjarny udzielałby skazanemu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w ramach elektronicznego dozoru po spełnieniu następujących warunków:

*orzeczenia wobec niego kary pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku,

*nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 k.k./ Jeżeli sprawca uprzednio skazany w warunkach określonych w § 1, odbył łącznie co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia/,

*jest to wystarczające dla osiągnięcia celów kary,

*skazany posiada określone miejsce stałego pobytu,

*osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyrażą zgodę,

* odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.

Należy też zauważyć, że kara pozbawienia wolności odbywana w SDE (331 zł/miesiąc) jest tańsza od pobytu skazanego w więzieniu (3100 zł/miesiąc).

Obecnie systemem monitoringu elektronicznego objętych jest kilkanaście tysięcy skazanych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto