Facebook Google+ Twitter

Elektrownia atomowa za droga dla Litwinów?

Dokładniej: prąd z niej byłby za drogi. "Dlatego sugerujemy, aby nasi partnerzy w regionie i Hitachi usiedli razem i znaleźli inne rozwiązanie." - powiedział. Czy kraje bałtyckie będą kupować tani prąd z Białorusi i Strefy Kaliningradzkiej?

Wejście do wyłączonej na życzenie UE elektrowni atomowej w Ignalinie. / Fot. JuloPremier Algirdas Butkevičius powiedział, że projekt budowy elektrowni atomowej w Wisaginie (lit:: Visaginas) został poddany analizie w wykonaniu grupy roboczej litewskich naukowców. Nie wdawał się jednak w szczegóły na temat tego, w jaki sposób możnaby doprowadzić do bardziej znośnych warunków finansowania tego projektu. Z tego, co powiedział wynika, że nie cofnie się przed zagraniem kartą puszczenia z powrotem w ruch poradzieckiej elektrowni atomowej w Ignalinie.
http://www.baltictimes.com/news/articles/32849/

Bardziej rozmowny okazał się litewski minister energetyki Jarosław Niewierowicz (reprezentujący w rządzie Butkievičiusa mniejszość polską). „Jeśli poszukamy wspólnej wizji i ze strony Hitachi pojawi się wyraźna wola, aby zainwestować w ten projekt, wówczas z naszej strony bez wątpienia, przy całej otwartości na możliwe propozycje tamtej strony, będziemy gotowi do rozmów.” - powiedział pan minister po tym jak przedstawił na posiedzeniu klubów parlamentarnych koalicji rządowej nowy projekt krajowej strategii energetycznej. Wynika z tego, że rząd premiera Butkievičiusa oczekuje od tego japońskiego koncernu cywilnej transakcji offsetowej. W Japonii najprawdopodobniej nastąpi dezatomizacja, więc ...
http://www.kurier.lt/?p=38298

Niewesołe perspektywy energetyczne państw bałtyckichWybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

No i właśnie zakończyłem tłumaczenie na rosyjski. Główną część pracy wykonała za mnie "maszynka" Yandexu - przekładała z angielskiego. Prócz tego poszła też oczywiście w ruch pamięć (od czasu, gdy zdałem egzamin z rosyjskiego na studia cały czas słucham radia i oglądam telewizję w tym języku) oraz słownik polsko-rosyjski z 1989 (35 tysięcy haseł zaledwie, ale dość dobrze dobranych). Przy sposobności parę pozycji dodałem do własnego słownika pol.-ros. na domowym mózgu elektronowym (jak niegdyś zwano kompa).

Niestety w głowie mi już od tego zaszumiało i publikację najnowszego tłumaczenia na ukraińskim portalu oraz kolejny ciekawy eksperyment z robotami tłumaczącymi Yandexu oraz Google odkładam do jutra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie opublikowałem ten artykuł we własnym tłumaczeniu na angielski:

http://www.news4press.com/Meldung_740631.html

Tak jak zwykle przy użyciu niemal codziennie powiększanego zasobu słownictwa polsko-angielskiego - gotowych form do tłumaczenia dodawanych do pamięci tłumacznika (autotranslatora), ale też innych narzędzi. Miałem sposobność sprawdzić jak działa dość świeża funkcja tłumaczenia z rosyjskiego na angielski na panelu narzędzi językowych światowego potentata z Rosji - portalu internetowego "od wszystkiego" - www.yandex,com. Sprawność działania tego oprogramowania przewyższa w tej parze językowej ich odpowiedniki na panelu Google, zaś w stosunku do odpowiedniej inicjatywy ze strony UE jest zaawansowana wyżej w stopniu podobnym do tego, w jakim awionika MiG-a23 ustępowała awionice myśliwca przewagi powietrznej F-14.

Nadchodzi nowa epoka - systemów elektronicznych z najbliższego wschodu. Kolejna piramidalna ironia, a może raczej wymagająca głębszego rozumienia rozwoju naszego świata prawidłowość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Chorążewicz Zachód płacił na to aby zlikwidować komunę jako że się już zużyła ile i po to aby przejąć chłonny rynek na dobra konsumpcyjne , którymi wysokorozwinięte kraje były już przesycone.
Ale też aby stworzyć nowy porządek, ład gospodarczy zapełniając tym ciurę po CCCP.
Dziś twórcy owego nowego ładu tacy jak Jeffr Sachs przyznają się do swoich błędów w stosunku do krajów postsowieckich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pewnym momencie założono że należy całkowicie sprywatyzować tak ważną i strategiczną gałąź przemysłu jakim jest wytwarzanie , przesył czy też pozyskiwanie nowych złóż .
Błędnym było założenie , że o tych sprawach decydowała będzie niewidzialna ręka ,wolnego rynku .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Chorążewicz zwrócił uwagę na ważną kwestię, sprawności energetycznej.

Nowoczesne polskie elektrownie węglowe osiągają sprawność ok. niecałe 40 % , dziś budowane są elektrownie których sprawność przewyższa 50 % .
Więc te nowoczesne polskie 9jak je nazwałem) elektrownie były nowoczesnymi 20-30 lat temu , wtedy gdy zostały zbudowane .

Wielkim problemem są też linie przesyłowe , bardzo przeciążone i tym samym przynoszące straty na przesyle w granicach 20 %.

Ta sytuacja spowodowała że tylko 7 % energii zawartej w węglu jest zamieniana u odbiorcy w przysłowiowe światło żarówki.

Przez ostatnich 20 lat nie zrobiono w Polsce nic aby polepszyć niekorzystny bilans energetyczny ,wręcz przeciwnie.

Rząd Suchockiej delektując się podpisanymi długoterminowymi kontraktami na rosyjski tani w tym czasie gaz , całkowicie zrezygnował z własnych poszukiwań geologicznych oraz technologicznego usprawnienia procesu spalania węgla.

W tym czasie sprzedano światowego producenta turbin generatorów dla energetyki zawodowej elbląski Zamech firmie ABB za cenę rocznej produkcji tego zakładu czyli 2 turbiny.

Co do wykorzystania energii odpadowej węglowej energetyki zawodowej , to ma to miejsce w Polsce. W Kozienicach nieopodal elektrowni są wielohektarowe szklarnie zasilane tym ciepłem. Wcześniej w latach 70 duża ilość energii spuszczany była wprost do Wisły. Ciepłem odpadowym zasilane jest też miasto Kozienice.
Problemem jest że aby wykorzystać ciepło odpadowe dużej elektrowni potrzebne jest miasto liczące przynajmniej 200 tyś ludzi lub setki tysięcy hektarów pod szkłem zlokalizowane blisko źródła.

Nie wspomniałem o nowoczesnych stopach zawierających metale ziem rzadkich takich jak kobalt poprawiających o kilka procent sprawność blach transformatorów , czy generatorów.

Co by jednak się nie zrobiło to wydobywanie węgla na powierzchnie i jego spalanie w warunkach atmosferycznych staje się coraz bardziej nieopłacalne.

Rozwiązaniem tego problemu staje się procesowanie węgla w złożu. Prace w tym temacie zapoczątkowane były , osiągając wysoki światowy poziom jeszcze za Gierka.
Już wtedy spotkało się to z olbrzymim oporem z Moskwy.

Dziś RPA pokrywa 100 % swojego zapotrzebowania na paliwa ( do silników spalinowych) wykorzystując te metody.
Oczywiście są one dziś już przestarzałe i nieopłacalne , ponieważ dopracowane zostały przez ten czas nowsze efektywniejsze. W tym technologie zaproponowane przez Bohdana Żakiewicza , twórcy potęgi polskiej siarki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Robert Kamiński. Ja zaś ze swej strony dziękuję za tak rzeczowy komentarz, trafiający w samo sedno kilku zagadnień. Dobrze, że chociaż pewna grupa ludzi rozumie, że wielka polityka międzynarodowa (w tym energetyczna) to o nie bajka o dobrych wujaszkach z Zachodu oraz złych łobuziakach z sąsiedniego podwórka. Obudźmy się!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonale widać jak niewygodną była polityka uniezależnienia się energetycznego Polski prowadzona w latach 2005 -2007.

W Polsce najbardziej zaangażowaną ( choć jest to określenie na wyrost ) w oprotestowaniu gazu z łupków jest partia Zieloni 2004 , mocno powiązana z niemieckimi ekologami.

Rząd Niemiec rezygnując pod naciskiem opinii publicznej z energetyki atomowej postawił na budowę Nord Streamu oraz rozwój niekonwencjonalnych , odnawialnych źródeł energii.

Trudno wymagać aby na tym etapie rozwoju technicznego uzyskać 100 % zapotrzebowania na energie z zielonych technologii. Pozostało wysokie finansowanie budowy bałtyckiej rury ( czwartej w kolejności ) z rosyjskim metanem , tak aby w przyszłości stać się głównym europejskim sprzedawcą tego paliwa.

Kolejnym państwem europejskim sprzeciwiającym się w wydobywaniu gazu i węgla jest Francja. Francuski rząd oraz współpracujący z nim atomowy przemysł , bardzo mocno forsował w Parlamencie Europejskim przyjęcie ograniczenia emisji CO2 , co spowodowało że energia z węgla stała się droższa i mniej konkurencyjna .

Nie bez znaczenia są też działania mniejszych grup związanych z produkcją np. turbin wiatrowych.

Więc nie można mówić że tylko Rosja jest zainteresowana w blokowaniu wydobycia gazu z łupków .

Energia stała się najbardziej poszukiwanym towarem na światowych rynkach i ten co posiada energie posiada też władzę.

Jak w tej sytuacji zachowuje się rząd Polski sprawujący od 2 kadencji niepodzielnie władzę , to temat na długą rozmowę.

Bardzo dziękuje autorowi za ten artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Chorążewicz W pństwach baltyckich nie dokonuje się libertyńskich eksperymentów z energetyką, bo ich sytuacja gospodarca i beztego jest wystarczająco poważna. Cala energetyk ajest państwoa i nawet elktrowia wybudowana przez Japończyków miała być spółką mieszaną kontrolowaną przez litewskie państwo. Natmiast na ludność nałożono wysokie ukryte podatki w postaci opłat za prąd i gaz z wliczonymi przymusowymi składkami na terminal skroplonego gazu oraz fundusz pokrycia kosztów elektrowni atmowej. Sprawiło to na razie tyle, że przebieg światowego kryzysu finansowego jest tam wyjąkowo ostry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przed wejściem do UE Polska pozbywała się producentów prądu. kupowali zachodni mając nadzieję na nowe rynki zbytu swoich ogromnych elektrowni. Dzisiaj już te węglowe elektrownie są dla nich tylko balastem, a dyrektywy emisyjne z karami sprawiają, że nasza energia przestaje być opłacalna. Jak nasze węglówki padną, zachód będzie łaskawie dostarczał nam prąd za odpowiednio zachodnią cenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wchodząc do UE oddaliśmy swoje bezpieczeństwo energetyczne do decyzji bliżej nieokreślonej zbiorowości europejskiej, w której pierwsze skrzypce grają najsilniejsi. To tylko nasi władcy udają, że mają na to jakiś wpływ.

Silne państwa europejskie zrobiły to, co władcy PRL-u, zreorganizowali się i przegrupowali kręcąc nadal swoje interesy, tylko w innej formie... Nawet łupami podzielili się z kim trzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.