Facebook Google+ Twitter

Elektrownia na śmieci: Ekologia czy ekonomia?

Gorlicka elektrociepłownia chce zainwestować w instalację do spalania odpadów. Termiczne przekształcanie odpadów dające energię elektryczną oraz ciepło, wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla terenów Sądecczyzny. Czy to jednak bezpieczne?

Śmieci to problem z którym trzeba się zmierzyć. / Fot. Roman PawlikowskiTemat tej inwestycji był poruszany w mediach już wiele razy. Wszystkich zapewniano, że instalacje są nowoczesne, ekonomiczne i bezpieczne dla środowiska. Zorganizowano także wyjazd do Czech i Słowacji, w którym brali udział między innymi przedstawiciele mieszkańców, Spółdzielni Mieszkaniowej, Urzędu Miasta, elektrociepłowni oraz firmy EMPOL. Zwiedzano spalarnie w Brnie i Bratysławie, które dobrze radzą sobie z utylizacją od wielu lat.

Tak ma być także w Gorlicach. Zbiórką i segregacją ma się zajmować Przedsiębiorstwo EMPOL, które sąsiaduje bezpośrednio z elektrociepłownią oraz ma nowoczesną linię technologiczną do produkcji alternatywnego paliwa z odpadów tzw. RDF (Refuse Derived Fuel). RDF to wyselekcjonowana z odpadów frakcja o wysokiej wartości opałowej w granicach 15-24 MJ/kg. Dla porównania węgiel ma wartość w przedziale 17-29 MJ/kg. Wszystko wygląda bardzo obiecująco.

Jednak nie wszyscy nasi czytelnicy wyrażają taki optymizm. Dlaczego? Dlatego że jesteśmy narodem podejrzliwym i już pojawiły się głosy, że do spalarni trafiać będą odpady komunalne bez odpowiedniej segregacji. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

trawa
  • trawa
  • 14.11.2011 10:33

Jak będą palić segregowanymi śmieciami to ok, ale jak wsadzą do pieca cały syf to będą truć nas wszystkich.
A w Polsce jak to w Polsce, wszyscy chodzą na skróty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy są bezpieczne - te które stoją w Wiedniu, z pewnością tak. Dlatego nie uważam, że należy wyważać drzwi. Należy wprowadzić sprawdzone już technologie i procedury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
2222
  • 2222
  • 10.11.2011 12:34

Błędne rachunki , niekompletne. Dobra spalarnia , efektywna, z filtrami emituje CO2,
jednak, w ogólnym bilansie jest bardziej korzystna niż kaażdy inny sposób pozbywania się śmieci. Najlepszym jest segregacjaa i wyykorzystanie wtórne uzyskanych surówców.
To się opłaca. Sprawdzone i obliczone. A kto jak kto ale Szwajcarzy potrafia liczyć...i u nich robi się na tym świetny interes..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.