Facebook Google+ Twitter

Elektrownie jądrowe powstaną w Koninie i Klempiczu?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-02 20:04

Klempicz oraz Konin - to miejsca, w których mogą w przyszłości powstać elektrownie jądrowe. Rząd chce przekonać Polaków, a w szczególności Wielkopolan, do tego typu energetyki.

Ministerstwo Gospodarki i władze województwa zorganizowały w Poznaniu konferencję "Energetyka atomowa w Wielkopolsce szansą na rozwój ".

Wiceminister Adam Szejnfeld jest przekonany, że teraz lokalizacja w Klempiczu nie spotka się ze sprzeciwem takim, jak 20 lat temu. Podkreślił, że teraz są inne czasy, a taka energetyka jądrowa, której skutkiem był wypadek w Czarnobylu, już właściwie nie istnieje. Zdaniem wiceministra, za energetyką jądrową w Polsce przemawiają przede wszystkim argumenty ekonomiczne.

Adam Szejnfeld podkreślił, że gdyby nie inwestycje w Polsce w energetykę konwencjonalną oraz niekonwencjonalną, czyli odnawialną i jądrową, za kilka lat mogłoby w naszym kraju zabraknąć prądu.

Decyzja w sprawie lokalizacji elektrowni atomowej powinna zapaść jeszcze w tym roku. Rząd rozważa uruchomienie obiektu około 2020 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Szanowny Panie Antyatomku!

Wszystko pięknie, cacy, ale te jakże "straszliwe" incydenty mają w tzw. skali INES: http://www.paa.gov.pl/dokumenty/ines.pdf najwyżej wartość 1, góra 2, a najczęściej 0. Czyli ich stopień zagrożenia dla ludności jest... żaden. Widać że cytowane wiadomości są wybrane pod względem ich "sensacyjności" i nastawienia na to że nie znających się na podstawach nukleoniki społeczeństwom można wmówić każdą "bzdurę"...

Mało prawdopodobne, by Al Kaida miała na cel atak elektrownie jądrowe, gdyż są to obiekty znajdujące się w dużej odległości od miast, silnie strzeżone, dostęp do miejsc gdzie przechowywane są materiały rozszczepialne jest chroniony wieloma barierami. Próba zamachu w stylu "WTC" zakończyłaby się fiaskiem, gdyż co najmniej metrowej grubości powłoka z utwardzonego żelbetonu wytrzyma bez trudu uderzenie samolotu. Robiono próby z uderzeniem bardziej zwartego samolotu wojskowego niż pasażerski i nawet on wbił się na... kilka centymetrów.

Natomiast znalezione u osoby urządzenie mające spowodować puls elektromagnetyczny (EMP), gdyby zostało użyte spowodowałoby być może jakieś szkody w elektronice Zakładu. Jaki byłby skutek? Znajdujące się nad reaktorem pręty awaryjne z kadmu czy boru zostałby samoczynnie zrzucone do rdzenia, gdyż nie powstrzymywałby je elektromagnesy i reaktor wyłącza się na amen!

Uran tak często cytowany tutaj jest bardzo słabo aktywnym pierwiastkiem w 1 gr. Uranu dochodzi do ~12 tys. rozpadów, a dla porównania w 1 gr. Radu dochodzi do 37 miliardów rozpadów! (ta aktywność Radu była kiedyś używana jako dawniejsza jednostka aktywności zwaną "Kiurem"). Wracając do Uranu to emituje on praktycznie tylko cząstki alfa, które są bardzo mało przenikliwe:nie przebiją nawet skóry. Owszem może stanowić zagrożenie po połknięciu, ale Uran jest dla organizmów bardziej niebezpieczny pod względem chemicznym, bo podobnie jak Ołów jest ciężkim metalem...Ci nieszczęśni Chińczycy, byli jedynie ofiarami własnej... głupoty. Zubożony Uran nie ma praktycznie zastosowania w sektorze jądrowym, jedynie co się może przydać do czegoś to wykorzystuje się jego duża gęstość (2/3× wyższa od ołowiu) i dlatego buduje się z niego np. koła zamachowe lub robi z niego penetrujące pociski ppanc. Natomiast aktywność uranu zubożonego wynosi 40% Uranu naturalnego, przez to że ma on mniejszą zawartość Uranu-235 od Rudy uranowej (tj. zawierającej 0,7% tego izotopu w Uranie-238)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz jeszcze napisz ile bylo wyciekow oleju i zalaman kopalni wegla i ile ludzi przy tym zginelo nie muwiac o faunie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wypadków w elektrowniach jądrowych jest mnóstwo, w Polsce się o nich nie mówi, bo rząd obiecał kupić od francuzkiego przemysłu nuklearnego reaktory, więc musi "chronić" Polaków przed niepokojem.
Więcej na stronie www.ian.abc.pl

listopad 2, 2007 PHOENIX, USA Elektrownia jądrowa została zamknięta po tym jak ochrona znalazła bombę rurową w ciężarówce należącej do kontraktowego pracownika. Władze amerykańskie twierdzą, że Al Kaida wciągnęła elektrownie atomowe na listę potencjalnych celów, w związku z czym rozważane jest wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów i programów bezpieczeństwa przy zatrudnianiu pracowników.

2008-04-15 Hiszpania. Hiszpańska Rada Bezpieczeństwa Nuklearnego (CSN) nakazała przebadanie 800 osób w celu sprawdzenia, czy wyciek radioaktywny, do którego doszło 28 listopada w elektrowni atomowej w Asco koło Tarragony, rzeczywiście nie był niebezpieczny, tak jak to twierdzą operatorzy elektrowni.
O wycieku radioaktywnym w katalońskiej elektrowni atomowej poinformowano dopiero pod koniec marca, a więc z czteromiesięcznym opóźnieniem.

7.06.2008 Z tygodniowym opóźnieniem władze kompanii Energoatom, operatora ukraińskich elektrowni atomowych, poinformowały, że 29 maja w elektrowni atomowej w Równem doszło do awarii, choć bez wycieku radioaktywnego. Na jednym z 11 tysięcy generatorów pary wykryto nieszczelność. Wyciek wynosił 3 litry na godzinę przy dopuszczalnym poziomie 4 litrów na godzinę – poinformował dyrektor wykonawczy Energoatomu Wiktor Stowbun. Ukraińskie media zarzucają władzom świadome dezinformowanie opinii publicznej, gdyż w reakcji na plotkę o radioaktywnym wycieku w Równem, Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych konsekwetnie utrzymywało, iż ukraińskie elektrownie atomowe pracują bez najmniejszych zakłóceń

7 lipca 2008 Francja. 30 tysięcy litrów skażonej uranem wody pochodzącej z elektrowni jądrowej Tricastin skaziło glebę i 2 rzeki. Lokalne władze natychmiast zakazały picia wody z zagrożonego terenu, łowienia ryb, pływania i uprawiania sportów wodnych oraz używania wody ze skażonych rzek do podlewania zbiorów. Miejscowi producenci wina rozważają podanie do sądu EJ Tricastin ze względu na utratę marki produkowanego wina. Co więcej, wykryto skażenie gruntu, które musiało nastąpić w poprzednich latach. W październiku 1998 French Atomic Energy Commission wykryła odpady zawierające uran potajemnie przechowywany na terenie elektrowni już od lat 70-tych . Eksperci już wtedy ostrzegali, że woda deszczowa wymywa uran do wód gruntowych. Odpady te schowane były w kopcu ziemi 6-cio metrowej wysokości.

18 lipca 2008, Francja, Romans-sur-Isère, zakład przetwarzania paliwa jądrowego. Z pękniętej rury sączył się wzbogacony uran.

18 lipca 2008, Francja, elektrownia jądrowa w dolinie Rhône, na południu od Lyonu. 15 pracowników wystawionych na kontakt z promieniotwórczym kobaltem.

7 Sie 2008
Z amerykańskiej łodzi podwodnej, która pływała po wodach Japonii i innych
państw azjatyckich, przez dwa lata wyciekały śladowe ilości substancji
radioaktywnej - poinformowali przedstawiciele marynarki wojennej Stanów
Zjednoczonych. Strona amerykańska nie podała dokładnych danych, ale utrzymuje, że poziom był "mało istotny" i "niezwykle niski".

24 sierpnia 2008, Hiszpania. Wielki pożar w hiszpańskiej elektrowni atomowej Vandelios II - alarmuje hiszpański Urząd Bezpieczeństwa Nuklearnego. Przez dwie godziny strażacy walczyli z ogniem, który wybuchł w jednym z generatorów. Choć z reaktora nie wyciekło radioaktywne paliwo to i tak elektrownię trzeba było wyłączyć.
"Elektrownia jest w stanie stabilnym" - informują Hiszpanie, choć wyłączono wszystkie reaktory katalońskiej elektrowni. Władze twierdzą też, że Hiszpanii nie grozi katastrofa i nie było żadnego groźnego wycieku.
Pożar wybuchł rano w jednym z generatorów elektrowni. Przez prawie dwie godziny hiszpańscy strażacy robili wszystko, by powstrzymać ogień. Na szczęście zadziałały systemy bezpieczeństwa i wyłączyły wszystkie reaktory.

29.08.2008 Belgia Belgijskie władze zmieniły zdanie i zakazały mieszkańcom walońskiej gminy Fleurus spożywania miejscowych warzyw, owoców, mleka i wody deszczowej. To skutek wycieku radioaktywnego jodu, do którego doszło w ubiegły weekend w laboratorium IRE. Jeszcze we wtorek - w reakcji na weekendowe doniesienia o wycieku jodu - Bruksela uspokajała, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludności, ani dla środowiska naturalnego.
W czwartek wieczorem władze zmieniły zdanie, gdy okazało się, że w próbkach trawy poziom radioaktywności był dużo wyższy niż szacowano. Już w piątek rano na ulice miasta Fleurus we wschodniej Belgii skierowano policyjne samochody nadające ostrzegawcze komunikaty.

9.IX.2008 - Trzej Chińczycy kupili w Kirgistanie za 2 tys. dolarów kulę zubożonego uranu. Następnie udało im się przemycić 270 kilogramowy kawał metalu do Chin. Jeden z przemytników ukrył cenny towar w domu u rodziny w prowincji Xinjiang. Żaden z trzech mężczyzn nie zdawał sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą kula. Zubożony uran nie jest groźny przy kontakcie ze skórą, może jednak być niebezpieczny, gdy dostanie się do ludzkiego organizmu.
Zdeterminowani przemytnicy postanowili poradzić się eksperta w sprawie wyceny kuli uranu. W tym celu wyjechali aż do Pekinu, wraz z odłupanym fragmentem. Aby cenny towar nie zaginął, Wang przykleił go do siebie taśmą klejącą.

13 listopada 2008 Japonia. Strażacy przez kilkadziesiąt minut walczyli z ogniem w reaktorze atomowym w elektrowni Onagawa w Japonii. Na szczęście reaktor, w którym wybuchł pożar, był wyłączony. Szefowie elektrowni zapewniają, że nie było żadnego wycieku.
Strażacy ruszyli do akcji, gdy zobaczyli biały dym z reaktora. Na szczęście okazało się, że pożar dopiero się zaczął, a płomienie nie sięgają prętów paliwowych. Walka z ogniem trwała aż godzinę, jednak ratownikom udało się ją wygrać.
Szefowie zakładu uspokajają, że nie ma żadnego wycieku i okolicznym mieszkańcom nic nie grozi. Dwa inne reaktory elektrowni pracują bez problemów.
Według gazety "Japan Today" winny pożaru jest jeden z pracowników elektrowni. Prawdopodobnie od iskier z jego spawarki zapalił się filtr klimatyzacji.

19.XI.2008 - elektrowni jądrowej w Carcassonne na południu Francji groziła eksplozja. Inspektorzy francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego alarmują, że rury z płynnym gazem są tam przerdzewiałe. Na szczęście, zaczęła się już ich wymiana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.