Facebook Google+ Twitter

Elektrownie wiatrowe. Powiew niepewności?

Elektrownie wiatrowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Są opłacalne, ekologiczne, w miarę tanie. Okazuje się jednak, że do głosu dochodzą ostatnio także przeciwnicy wiatraków, twierdząc, że są one uciążliwe dla człowieka i wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wiatraki_L%C4%99ki_Dukielskie_.jpg

Duże wiatraki, duże pieniądze


Od kilkunastu miesięcy w wyznaczonych na budowę elektrowni miejscach na terenie gminy Międzychód stoją wysokie maszty, które pobierają dane o sile i kierunku wiatru na danej wysokości. Punkty takich pomiarów znajdują się najczęściej na wielkich połaciach pól, które spełniają wszelkie wymogi lokalizacyjne, takie jak odległość od zabudowań mieszkalnych, linii wysokiego napięcia czy lasów.

Rolnicy już dziś zacierają dłonie, czekając na dość wysokie korzyści finansowe z wydzierżawienia gruntu pod wiatrak. - W tej chwili mam podpisaną wstępną umowę z firmą, zajmującą się rezerwowaniem obszaru pod elektrownie. Wydzierżawiłem tej firmie mój grunt. W zamian za to dostaję tysiąc złotych rocznie - mówi jeden z rolników. - Gdy projekt zostanie zrealizowany ta kwota znacznie się zwiększy - dodaje.

Wszystko jednak zależy od tego jaki wiatrak zostanie postawiony, ponieważ wysokość wynagrodzenia nie zależy od wydzierżawionego areału, a od tego ile energii dany wiatrak wyprodukuje. Na razie gospodarze będą musieli jeszcze trochę poczekać na pieniądze. Powodem są sprawy formalne, np. zmiana klasyfikacji ziemi, która najczęściej jest gruntem rolnym.

Każde śmigło ma dwa końce


Ekologia, źródła odnawialne i do tego jeszcze duże korzyści majątkowe - takimi argumentami posługują się przedstawiciele firm, namawiając rolników do podpisania umowy o wynajem ziemi pod elektrownie. Ludzie nie wątpią, że wiatraki są ekologiczne? Jednak niektórzy mają wątpliwości. - Nie podoba mi się sposób działania tych ludzi. Weszli na podwórko i po kilkudziesięciu minutach rozmowy chcieli, abym podpisał dokument. Umowę wiążącą na kilkadziesiąt lat - opowiada pan Grzegorz, przeciwnik budowy wiatraków. Korzyści finansowe pewnie by były, ale z ziemi też je mam - dodaje.

Odrębną sprawą staje się komfort życia ludzi mieszkających w sąsiedztwie z farmami wiatrowymi. Swoje zdanie przedstawił m.in. Henryk Wojciechowski z Instytutu Energolektryki Politechniki Wrocławskiej. "Powszechnie traktowany jestem w Polsce jako przeciwnik wiatraków. Tymczasem ja nie jestem przeciwnikiem wiatraków. Jestem zwolennikiem stawiania ich tam, gdzie są zasadne ekonomicznie, nieszkodliwe dla środowiska i akceptowalne społecznie"
przyznaje dr Wojciechowski.

Wszystko za sprawą infradźwięków, które najczęściej mimo spełnienia wszystkich norm (jeśli chodzi o odległości między elektrowniami a obszarem zabudowanym), po dłuższym czasie stają się dość uciążliwe dla ucha, co jest szkodliwe dla zdrowia. "Wytwarza je mechanizm systemu wentylacyjnego, samochód czy pralka, tylko działanie tych urządzeń nie towarzyszy nam cały czas. Tymczasem infradźwięki z turbin wiatrowych wytwarzane są 24 godziny na dobę"
twierdzi Wojciechowski.

Walczący z wiatrakami


W Internecie powstaje coraz więcej witryn zrzeszających przeciwników wiatraków. Do stowarzyszenia przeciwników elektrowni wiatrowych może dołączyć każdy, kto się na nie nie zgadza. Wchodząc np. na stronę stopwiatrakom.eu można zapoznać się z poradnikiem protestującego czy dowiedzieć się kiedy i gdzie odbywają się konferencje na temat wiatraków. Inicjatywę ma wspomóc także zbiór publikacji z polskiej prasy. Zawiera kilkanaście artykułów z gazet ogólnopolskich, które informują o wpływie turbin wiatrowych na zdrowie. Słowo pisane to nie wszystko. Twórcy strony zapraszają także do obejrzenia reportaży filmowych z farm wiatrowych czy choćby samego sprawdzenia jak głośno pracuje wiatrak.

Źródła:
http://panorama.media.pl/content/view/316893/89/
http://stopwiatrakom.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

info
  • info
  • 12.07.2011 00:59

Stop wiatrakom to żadne źródło, polecam obiektywne info na m.i. Wiatrowa.xn.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
mirek nikolski
  • mirek nikolski
  • 01.12.2010 10:05

Ja tam uważam ze wiatraki to przyszłość i trzeba w nie inwestowac ale pieniądze to nie wszystko ważne tez zeby wiatraki były dobrze zbudowane a jeśli tak to na pewno trzeba ominąc eko energię bo wiatraki przez nie budowane najczęsciej nie działają bo sprowadzają nie działające turbiny

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie. Dla kogo sa one OPŁACALNE ? Jak na razie tylko dla właścicieli firm, które je stawiają i użytkują. To "czysty" biznes ale dla nich. Wszystko za sprawą dotowanych przez państwo cen za dostarczoną z nich energię (inaczej produkcja tej energii byłaby nieopłacalna) . Jak na razie więc to społeczeństwo polskie i unijne dopłaca do interesu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.