Facebook Google+ Twitter

Elektrownie wodne zniszczą Dunajec

Na najbardziej znanej polskiej górskiej rzece może powstać ponad 30 elektrowni wodnych. Przeciwko inwestycjom protestują ekolodzy, którzy wróżą nieodwracalne zniszczenie Dunajca.

 / Fot. Grzegorz Momot PAPPrywatni inwestorzy planują budowę nawet 33 elektrowni na Dunajcu. Tyle wniosków czeka na pozytywne rozpatrzenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Na budowę jednej
elektrowni i zapory zgodziły się już władze Łącka, które liczą, że inwestycja przyciągnie turystów. Spiętrzenie wody spowoduje powstanie zalewu, na którym utworzone zostanie kąpielisko. Podobne plany mają inne miejscowości w regionie.

Skąd tak duże zainteresowanie wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł? Po pierwsze, Polska będąc członkiem Unii Europejskiej jest zobligowana do produkcji części energii z odnawialnych źródeł. Z tego powodu w 2005 roku ministerstwo gospodarki wydało rozporządzenie o obowiązku kupowania tak pozyskanej energii, a przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii o mocy nie przekraczającej 5 MW zwolniono z opłat. Poza tym założyciele elektrowni mogą liczyć na kredyty na preferencyjnych warunkach oraz dotacje unijne. Po drugie, Dunajec wydaje się mieć idealne warunki do budowy elektrowni wodnych, gdyż charakteryzuje się dużym spadkiem.

Przedsięwzięcia budzą jednak niepokój ekologów. Obrońcy środowiska uważają, że zostanie zniszczony naturalny ekosystem. Zapory spowodują zamulenie i zanieczyszczenie rzeki, a ryby nie będą mogły się swobodnie przemieszczać, co może spowodować ich wyginięcie.

http://wyborcza.pl/1,75248,7151155,Betonowy_Dunajec.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

rslutciovvz
  • rslutciovvz
  • 13.07.2011 17:23

hSr8P6 <a href="http://harbfrrwyudr.com/">harbfrrwyudr</a>, [url=http://qzjeudiiqema.com/]qzjeudiiqema[/url], [link=http://pgixdprmkihh.com/]pgixdprmkihh[/link], http://rlrafqietjhf.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

chńczycy chcieli zawrócić rzeki ale kij ma zawsze dwa końce będzie bolało
rozwój tak ale zrównoważony
zmiany tak ale nie fundamentalne
energia tak ale z bigazowni
można jeszcze podać kilka alternatywnych rozwiązań tylko kto je rozważy
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak tyle wniosków czeka to za chwilę braknie miejsca na Dunajcu, pazerność i chciwość górali już zniszczyła lasy teraz pora na rzeki .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.