Facebook Google+ Twitter

Elementarz o baśniach

Nie można przecenić wartości rozważań Bettelheima na temat ludzkiej natury.

Bruno Bettelheim, Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni, przełożyła, wprowadzeniem i posłowiem opatrzyła Danuta Danek, wyd. III, Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2010. / Fot. Okładka książki.Książka Brunona Bettelheima „Cudowne i pożyteczne” ukazała się po raz trzeci w serii „z wagą” w Wydawnictwie W.A.B. Dotychczasowe edycje ze względu na poczytność stały się trudno dostępne. Większość egzemplarzy, zwłaszcza wydania z 1985 r. w „Bibliotece Myśli Współczesnej”, zostało zaczytanych. Opowieść o baśniach stała się bowiem pozycją kanoniczną, nie tylko widniejącą na listach lekturowych wielu kierunków studiów, ale stanowiącą również ważną pomoc dla każdego potencjalnego czytelnika. Trudno nie zgodzić się przecież z twierdzeniem, że każdy człowiek zetknął się w swoim życiu z baśnią. Rozważania psychologa wiedeńskiego pozwalają zaś lepiej zrozumieć jej znaczenie w życiu człowieka. Poszerzają zakres wiedzy z wielu dziedzin, a zatem: psychologii, socjologii, pedagogiki, historii religii, sztuki, filozofii i literatury.

Światy, w których pobudowano pałace z drogich kamieni, w jakich wyrosły drzewa, rodzące klejnoty, a ludzie dysponują magicznymi właściwościami i zaklęciami, rozwiązującymi wszelkie problemy, to rzeczywistość fantastyczna, ale nie do końca urojona. Od nich zaczyna się droga poznawcza człowieka. Jak dowodzi w swej pracy Bruno Bettelheim, baśnie to „jedyny język, dzięki któremu możemy rozumieć siebie i innych, zanim dojrzejemy intelektualnie”.

Opowieść Bettelheima otrzymała klarowny podtytuł, który określa jej zawartość treściową – o znaczeniach i wartościach baśni. Jak zapewnia tłumaczka z oryginału angielskiego, Danuta Danek, wykład psychologiczny jest zrozumiały nawet dla młodzieży szkolnej, która niewątpliwie należy do czytelników, zdobywających dopiero pełne możliwości odbiorcze. Ta przystępność zapewnia tekstowi o baśniach pożyteczny odbiór w szerokim kręgu czytelniczym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gosia
  • Gosia
  • 02.02.2011 20:56

Myślę, że z dzieciństwa zostają nam trwałe wrażenia. Pamiętamy doskonale opowieści, mniej ich autorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.