Eliminacje MŚ 2010: Polskie siatkarki ulegają Turcji 1:3

Reprezentantki Polski uległy drużynie Turcji 1:3 i zajęły drugie miejsce w turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2010. Obydwie drużyny zapewniły sobie jednak udział w przyszłorocznych mistrzostwach globu.

Tak grały Turczynki z reprezentacją Belgii. / Fot. Darek Delmanowicz PAPPolskim siatkarkom ogromnie zależało na tym, aby pokonać Turczynki i zająć pierwsze miejsce w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw świata 2010, rozegranym w rzeszowskiej hali Podpromie. Po wygranym dopiero po tie-breaku spotkaniu z Belgią i nieco lepszym meczu z Francją, Polki zagwarantowały sobie udział w przyszłorocznym mundialu.

Ambitna pogoń za rywalkami

Trener Jerzy Matlak zdecydował się na kilka zmian w podstawowej szóstce. Na rozegraniu pojawiła się Izabela Bełcik, na środku Katarzyna Gajgał, na przyjęciu szkoleniowiec postawił zaś na Aleksandrę Jagieło. Pojedynek rozpoczął się od czteropunktowego prowadzenia rywalek (5:1). Po czasie na żądanie naszego trenera, drugi punkt dla Polek zdobyła Anna Barańska. Na pierwszej przerwie technicznej biało-czerwone przegrywały 6:8. Po wznowieniu gry doskonałymi atakami popisywała się Gajgał, która bez problemu omijała podwójny turecki blok, a po asie serwisowym Barańskiej, straty zostały odrobione. Szybko jednak rywalki ponownie odskoczyły na cztery oczka. Na drugiej przerwie technicznej Polki traciły dwa punkty, a tuż po niej Barańska i Gajgał skutecznie powstrzymały liderkę zespołu tureckiego Neslihan. Cały czas jednak rywalki zachowywały kilkupunktową przewagą, więc na boisku po raz pierwszy pojawiły się Anna Woźniakowska i Paulina Maj. W końcówce seta prowadzenie Turczynek stopniało do dwóch oczek (22:20). Biało-czerwone zdołały wprawdzie obronić dwie piłki setowe, jednak przegrały pierwszą partię 23:25.

Nieporozumienia w polskim zespole

Pierwsze dwa punkty w kolejnej odsłonie zapisały na swoim koncie rywalki, lecz dzięki silnej zagrywce Barańskiej, odrzucającej Turczynki od siatki, Polki objęły prowadzenie 4:2. Coraz więcej błędów popełniała Esra Gumus, którą szybko zmieniła Gozde Kirdar.