Facebook Google+ Twitter

Eljazz Big Band - koncert 07.03.2013 , godz. 20.30

Koncert na którym usłyszymy aranżacje i kompozycje najwybitniejszych muzyków jazzowych , takich jak Miles Davis, Chick Corea, Paquito D’Rivera, Maynard Ferguson i inni. Zagramy również nowe aranżacje.

 / Fot. Eljazz / Fot. EljazzOrkiestra ELJAZZ BIG BAND została powołana do życia w maju 1999r. przez znanego jazzmana, perkusistę, bandleadra, animatora życia muzycznego Józefa Eliasza. Muzycy niemal natychmiast po narodzinach orkiestry wyjechali na Ogólnopolski Konkurs Big Bandów gdzie bezapelacyjnie, niejako z marszu zdobyli główna nagrodę i prymat w kraju. Od tego momentu orkiestra z każdym miesiącem coraz bardziej wrasta w muzyczny krajobraz naszego regionu i kraju. Poszerza i doskonali repertuar, bierze udział w występach klubowych, koncertach i festiwalach. Występując już jako gwiazda XXV Pomorskiej Jesieni Jazzowej zdobywa olbrzymią sympatię festiwalowej publiczności i bardzo przychylne opinie fachowców oraz krytyków muzycznych.
Tydzień po festiwalu orkiestra, której solistą był tym razem legendarny saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski, staje w szranki I Europejskich Spotkań Jazzowych European Jazz Meetings, gdzie w konfrontacji z austriacką srupergrupą WORRY LATER udowadnia, że polski jazz nie musi się niczego wstydzić, a wręcz przeciwnie to Austriacy byli zaskoczeni wysokim poziomem muzycznym orkiestry i musieli solidnie się napracować aby dorównać bydgoskim muzykom.
Na początku lutego 2000r. II Europejskie Spotkania Jazzowe to tym razem impreza o znacznie większym zasięgu, z dwiema odsłonami w Toruniu i w Bydgoszczy. Gościem Spotkań była międzynarodowa grupa wybitnego wokalisty i saksofonisty Monty Watersa - Nowojorskiego jazzmana od lat mieszkającego w Europie. Wielki sukces imprezy w Dworze Artusa w Toruniu powtórzony w dwa dni później w salach bydgoskiego BWA potwierdził wysoki poziom muzyczny orkiestry Józefa Eliasza i jej znakomitą dyspozycję.
W sierpniu 2001r. Big Band odniósł swój jak dotąd największy sukces.
Na XXXI Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Old Jazz Meeting” zdobywa najwyższe trofeum „Złota Tarkę”. Jest to ukoronowanie dotychczasowej pracy muzyków i ich leadera Józefa Eliasza.
Orkiestra Józefa Eliasza „ELJAZZ BIG BAND” to kadra około 25 zawodowych muzyków, realizująca aktualnie dwa programy repertuarowe: klasyka jazzu oraz promocja polskiej twórczości piosenkarskiej lat międzywojennych w opracowaniach najwybitniejszych polskich aranżerów jazzowych takich jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Jagodzińsk, Krzysztof Herdzin czy Bogdan Ciesielski. Piosenki zostały zarejestrowane w studio Polskiego Radia z udziałem wybitnej polskiej wokalistki jazzowej Lory Szafran i stanowią materiał pierwszej płyty Eljazz Big Bandu zatytułowanej „WSPOMNIENIA”.
Z orkiestrą na stałe współpracują soliści tej klasy co Jan Ptaszyn Wróblewski, Lora Szafran, Adam Went, Waldemar Szymański, Jacek Siciarek i inni.
ELJAZZ BIG BAND jest jedyną w Polsce, regularnie koncertującą, orkiestrą jazzową tej klasy. Od dziesięciu lat w każdy czwartek tygodnia Eljazz Big Band daje koncert w Klubie ELJAZZ w Bydgoszczy przy ul. Krętej 3 na Starym Mieście. Ilość osób, którym nie udaje się wejść w tym dniu do klubu jest miarą popularności tych koncertów i zespołu. Lider zespołu liczy na to, że uda mu się przybliżyć klasyczny jazz szerszej publiczności i spopularyzować tę wspaniałą muzykę gdyż z całą pewnością jest tego warta. Publiczności trzeba pokazać, że jazz to nie tylko nowatorskie eksperymenty muzyczne i poszukiwanie nowych kierunków wyrazu artystycznego ale także wspaniały dorobek całych pokoleń wybitnych muzyków czarujących przepiękną melodyką i niezrównanym oszałamiającym rytmem. Jazz to dla Józefa Eliasza wspaniały międzynarodowy język muzyczny, którym pragnie spopularyzować wspaniały dorobek polskiego środowiska muzycznego.

SEKCJA: Józef Eliasz - perkusja - bendleader,Piotr Dąbrowski - fortepian, Grzegorz Nadolny - bass, Jakub Kujawa - gitara
SAKSOFONY: Marek Marszałek - tenor, Szymon Łukowski tenor, Zbigniew Jodłowski - alt, Monika Falender - alt, Eugeniusz Posadzy - baryton
PUZONY: Krzysztof Beszczyński, Olgierd Blaumann, Marek Cieszyński,Wojciech Czapiewski
Trąbki:Miłosz Gawryłkiewicz, Jakub Marszałek, Michał Tyrański, Marek Szczepański

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.