Facebook Google+ Twitter

Elon Musk ofiarował 10 mln dolarów, by świat uniknął buntu maszyn

Amerykański inżynier i filantrop przeznaczył datek w wysokości 10 mln dolarów na rozwój badań mających zapobiec utracie kontroli człowieka nad maszyną. Problem w dzisiejszych czasach jest o wiele bardziej złożony, poważny i realny.

Elon Musk, prezes Tesla i SpaceX. By Heisenberg Media (Flickr: Elon Musk - The Summit 2013) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Heisenberg MediaElon Musk martwi się, że AI (Artificial Intelligence - sztuczna inteligencja) może zniszczyć ludzkość, zatem zdecydował się przeznaczyć 10 milionów dolarów na badania, które pozwolą opracować procedury bezpieczeństwa w tej dziedzinie. Musk, prezes firm Tesla i SpaceX, wyraził już wcześniej obawę, że historia jaka dzieje się w "Terminatorze", może wydarzyć się w realnym życiu. Powiedział też, że AI jest "potencjalnie bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna". Celem darowizny jest zarówno zapobiec takiemu rozwojowi wypadków, jak i zapewnić, że AI będzie wykorzystywana dla dobra i korzyści ludzkości.

"Najlepiej, aby spróbować zapobiec wystąpieniu niepożądanych okoliczności, aniżeli czekać na ich pojawienie się, by następnie zareagować" - mówi Musk. "Oto przypadek, zawierający w swoim zakresie negatywne skutki, niektóre z nich są bardzo poważne. Nie jest jasne, czy bylibyśmy w stanie dojść do siebie po części z tych negatywnych skutków. Oczywiście, możesz tworzyć scenariusze, w których powrót cywilizacji do normy nie występuje. Kiedy ryzyko jest na tyle poważne, to wydaje się, że powinieneś być proaktywny, a nie reaktywny."

Pieniądze będą rozdzielane badaczom na zasadzie grantów konkursowych, w procesie aplikacji rozpoczynającym się w poniedziałek. Nadzorowanie dystrybucji spoczywa na Future of Life Institute, która określa się jako organizacja "pracująca nad minimalizacją zagrożeń egzystencjalnych przed którymi stoi ludzkość." Instytutu nie interesuje, czy naukowcy wychodzą ze środowiska akademickiego, czy reprezentują firmy - po prostu chce przekazać pieniądze ludziom, którzy mają to, co uważa się za dobre pomysły. "W planie jest przyznać większość grantów naukowcom AI" - wyjaśnia instytut - "A resztę na badania związane z AI, obejmujące inne dziedziny, takie jak ekonomia, prawo, etyka i polityka."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.