Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16084 miejsce

Elvis Presley mógłby jeszcze żyć, gdyby...?

Król rock'n rolla Elvis Presley mógłby jeszcze żyć, gdy zgodził się na zabieg operacyjny. Wykluczył jednak taką alternatywę, bowiem uniemożliwiłaby mu ona kontynuowanie kariery artystycznej.

Graceland, miejsce śmierci Presleya. Na temat śmierci krążyły różne plotki: naturalne przyczyny, przedawkowanie leków, samobójstwo, nawet że wcale nie umarł, a jego śmierć została zainscenizowana przez FBI. / Fot. Wikipedia CommonsNa rynku księgarskim w USA ukazała się książka "The King and Dr. Nick", autorstwa byłego osobistego lekarza Elvisa Presleya, dr. George'a Nichopoulusa. Autor opisuje niewiarygodne cierpienia Elvisa na tle zdrowotnym. Król rock’n rolla cierpiał na bolesne zaparcia. W dniu 16 sierpnia 1977 r. zmarł on w swojej posiadłości Graceland w Memphis w stanie Tennessee, i podobnie jak w przypadku Michaela Jacksona, któremu osobisty lekarz zlecił podobno zbyt dużą dawkę antybiotyków (z podobnymi zarzutami spotkał się również dr Nichopoulus). Lekarz jednak się wybronił i bezkarnie, do czasu przejścia na emeryturę, prowadził swoją praktykę.

Na terenie posiadłości Graceland, w The Meditations Garden znajdują się groby Elvisa, jego babci, ojca i matki oraz płyta nagrobna brata bliźniaka Elvisa - Jessego Garona Presleya, zmarłego przy porodzie. / Fot. Wikipedia CommonsZ raportu zgonu Presley'a wynika, iż śmierć nastąpiła na skutek zatoru mięśnia sercowego. Doktor Nichopoulus nie podziela jednak tej wersji, jego zdaniem przyczyną nie była ani nadwaga, ani nadmierne spożywanie narkotyków, lecz chroniczne zaparcia, na jakie Presley bezustannie cierpiał. Jak wykazała późniejsza autopsja, wymiary jelita u Elvisa były przerażające, miały 2,5 metrową długość i 12-15 centymetrową średnicę, podczas gdy u przeciętnego człowieka wynoszą one średnio 1,2 – 1,5 metra długości i 5-7 cm średnicy.

Dr Dick, w tej formie zwracano się do Nichopoulosa, opisuje w swojej książce, że Elvis każdy występ kilkakrotnie przerywał dla zmiany kostiumu z powodu... niekontrolowanej biegunki, powodowanej wcześniej zażytymi środkami przeczyszczającymi. Dr Nick przyznaje się, iż chwiejnemu nastrojowo piosenkarzowi aplikował często środki wyhamowujące nadmierną żarłoczność. Elvis ignorował jego zalecenia, nadal bezustannie spożywał duże ilości wszelkiego rodzaju pokarmu, to z kolei obligowało doktora do aplikowania mu coraz większych i bardziej skutecznych dawek przeczyszczających. Z jednej strony pomagały, z drugiej powodowały jednak trwałe uszkodzenie wątroby, żołądka, nerek, przede wszystkim jelita grubego.

W Graceland w stanie Tennessee mieści się muzeum Elvisa. Tutaj spędził prawie połowę swojego życia, a dokładnie 20 lat. Posiadłość zakupił za 100 tys. USD. Zmarł w jednym z tych salonów w dniu 16 sierpnia 1977 r. / Fot. Wikipedia CommonsDr Nick nie wyklucza, iż jedyną szansą pozbycia się dokuczliwych dolegliwości mógł się okazać zabieg operacyjny - założenie sztucznego odbytu, co powodowałoby noszenie nieprzyjemnego zbiornika na kał. Elvis takiej alternatywy nie akceptował, przekreśliłaby ona jego dalszą karierę artystyczną. W konkluzji dr Nick przytacza szokującą hipotezę: gdyby Elvis przystał wtedy na proponowany zabieg, mógłby dzisiaj jeszcze żyć.

Postscriptum:

W latach 1980-1990 byłem korespondentem zagranicznym miesięcznika "Graceland", który - dzień po dniu - opisywał burzliwe życie Elvisa Presleya. W tym okresie przeprowadziłem również kilkaset prelekcji audiowizualnych. / Fot. Fot. Rajmund CzokAutor tekstu w latach 1980/90 był korespondentem zagranicznym miesięcznika „Graceland”. W dniu 1 października 1958 r. był także jedynym polskim dziennikarzem wśród wielotysięcznego tłumu, witającego rekruta Elvisa Presley’a w Niemczech w porcie Bremerhaven. Presley odbył służbę wojskową w niedalekim Frankfurtu nad Menem miasteczku Friedberg. Armia przydzieliła go do specjalnej jednostki, która pozwalała zamieszkać poza teren koszar, spotykanie się z fanami i nagrywanie piosenek.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo interesujące szczegóły z życia artysty. Gratuluję tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.