Facebook Google+ Twitter

Elżbieta Basia Sochacka Bytomianką Jesieni

Zaszczytny tytuł Bytomianki Jesieni 2010 nadany przez kapitułę bytomskiej Ligi Kobiet Nieobojętnych został przyznany Elżbiecie Basi Sochackiej, postaci związanej z miastem od sześćdziesięciu pięciu lat.

Goście w auli Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych. / Fot. Piotr A. JeleńMiła uroczystość miała miejsce 17 listopada w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych przy ul. Józefczaka 39. Spotkanie zaszczycili m.in. prezydent Bytomia Piotr Koj, wiceprezydent Halina Bieda, przewodniczący rady miasta Kazimierz Bartkowiak wraz z radnymi Piotrem Bulą i Januszem Paczochą, prezes Elektrociepłowni Szombierki Jacek Janas, Ewa Petrymusz pierwsza prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych, Zygmunt Rubin dyrektor ZSE-E, B.Chodyniecka opiekunka zespołu artystycznego. Nie zabrakło przed wszystkim przyjaciół Pani Basi, jak ją nazywają najbliżsi, i to zarówno z Ligi Kobiet Nieobojętnych, Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków "Energetyk-Elektronik", ale też i tych, którzy po prostu ją kochają.Dziej Klubu spisane w kronikach przez Panią Basię. / Fot. Piotr A.Jeleń

Bytomska Liga Kobiet Nieobojętnych to organizacja, której członkinie połączyła wspólna pasja – "chęć nieobojętnego działania". W swym siódmym roku działalności (rozpoczętym w październiku), panie szczególnie włączają się w życie bytomskiego społeczeństwa. Organizują i propagują wszelkiego rodzaju imprezy charytatywne, spotkania z naukowcami, ludźmi kultury i sztuki, roztaczają opiekę nad osobami potrzebującymi i dotkniętymi przez los.
Prace wystawione na licytację / Fot. Piotr A. JeleńPrzykładem mogą być tutaj aukcja obrazów z których dochód przeznaczono na zabieg dla bytomskich bliźniaczek syjamskich, zbiórka pieniędzy z cegiełek na bajki dla przedszkolaków, a także koncert charytatywny dla ofiar tragedii w katowickiej hali MTK z którego dochód przeznaczono dla syna policjanta, tragicznie zmarłego podczas akcji ratunkowej.

Nie można także pominąć spotkań z ludźmi nauki, jakie organizuje Liga. Ostatnio miały miejsce spotkania z Janem Drabiną, Anitą Olejek czy Michaelem Zellerem. Panie są także współorganizatorem "Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej" w Operze Śląskiej, który gości artystów scen, nie tylko polskich.

Bardzo ciekawym projektem Ligi Kobiet Nieobojętnych jest "Anioł Dobrego Gestu". Pomysł powstał od rzeźby bytomskiej plastyczki, członkini Ligi, Magdaleny Wichrowskiej-Tomali, której rzeźba-statuetka licytowana jest na corocznej aukcji, a następnie przekazywana dowolnej osobie, która w następnym roku powtarza akcję.Laureatka tytułu Bytomianki Jesieni Elżbieta Basia Sochacka. / Fot. Piotr A. Jeleń

W roku bieżącym Liga Kobiet Nieobojętnych zainicjowała cykl pt. "Bytom miastem wielokulturowym", przedstawiający przekrój społeczeństwa miasta, a tym samym wynikające z tego konsekwencje. Zarówno te, które dzielą bytomian, jak i te które łączą. Odbyły się już trzy
spotkania poświęcone społeczności żydowskiej, ewangelickiej oraz kresowej. Niebawem czeka nas spotkanie romskie.

Basia


Dla swych przyjaciół Pani Elżbieta Sochacka jest po prostu Basią.
Związana z Bytomiem od sześćdziesięciu pięciu lat, kiedy to przyjechała prawie zza miedzy, bo z Będzina. Losy na dobre i na złe połączyły ją z Bytomiem, a już w szczególności z "Elektronikiem" w którym w 1996 roku była współzałożycielką Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków "Energetyk-Elektronik". Pełniła w nim rolę skryby, opisując historię Klubu w dwóch opasłych tomiskach, które można było podziwiać na środowej uroczystości.
A podziwialiśmy również prace malarskie laureatki, które wystawione na licytację zasilą kolejny zbożny cel.Jedno z wielu zdjęć środowego popołudnia. / Fot. Piotr A. Jeleń
Pani Elżbieta jest zamiłowaną brydżystką, a w chwilach wolnych oddaje się jednej ze swych pasji - tworzeniu i rozwiązywaniu krzyżówek.

W roku ubiegłym, Liga Kobiet Nieobojętnych uhonorowała Panią Elżbietę "Złotą Margaretką". Natomiast w czerwcu tego roku została "Melomanem Roku", tytułem przyznawanym przez Operę Śląską w Bytomiu osobom szczególnie zaangażowanym w życie teatru.

Po części oficjalnej i odśpiewaniu chóralnego "Sto lat" na scenie zaprezentowali się artyści Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w wariacji hiszpańskiej w choreografii prof. B.Chodynieckiej. Swą obecnością zaszczyciła artystka kabaretu „Pacałycha”.
Program artystyczny uczniów "Elektronika" / Fot. Piotr A. Jeleń
Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie uczestników z Elżbietą Basią Sochacką i biesiada z nutką nostalgii.

Zapraszam do galerii w materiale http://www.wiadomosci24.pl/artykul/benefis_bytomianki_jesieni_elzbiety_basi_sochackiej_169697.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Podpisuję się całą klawaiturą pod uwagami Joanny i Damiana

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największy sprawozdawca bytomskich wydarzeń jak zwykle na miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazwa to zasługa naszych Pań. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.11.2010 18:36

Pięknie promujesz swoje miasto Piotrze, bardzo podoba mi się nazwa Liga Kobiet Nieobojętnych. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.