Facebook Google+ Twitter

Elżbieta II pobiła rekord królowej Wiktorii. Zasiada na tronie od 23 227 dni

Elżbieta II pobiła rekord swojej prababki, królowej Wiktorii. Zasiada na tronie od 23 227 dni i stała się najdłużej panującym monarchą brytyjskim.

 / Fot. Mary McCartney/AP Photo (aip)W środę Elżbieta II pobiła rekord - stała się najdłużej panującym brytyjskim monarchą. 89-letnia władczyni obejmuje tron od 63 lat, czyli 23 227 dni. - Od 63 lat Jej Królewska Mość jest stabilną skałą w świecie, który wciąż się zmienia - napisał na Twitterze premier David Cameron. Królowa, która obecnie przebywa w Szkocji, nie celebrowała za bardzo swojego wielkiego dnia.

Świętowali jednak Brytyjczycy - popołudniu, na rzece Tamizie ma odbyć się uroczysta parada historycznych okrętów oraz statków, a na londyńskim maszcie radiowym BT Tower pojawił się duży napis “Niech rządzi długo”. Pod względem długości panowania Elżbieta II wyprzedziła swoją praprababkę Wiktorię. Królowa, której imię dało nazwę całej epoce wiktoriańskiej, panowała od 1837 do 1901 r. W środę media nie omieszkały porównać obu wielkich monarchiń. Wiktoria zasiadła na tronie w wieku 18 lat i jako władczyni potężnego Imperium Brytyjskiego miała pod swoją pieczą blisko 400 mln ludzi. Przeżyła także 10 premierów. Z kolei Elżbieta objęła władzę jako 25-latka - po II wojnie światowej i w momencie upadku Imperium - i jest królową dla 138 mln ludzi. Poza Brytyjczykami sprawuje bowiem pieczę nad 15 byłymi koloniami należącymi do Wspólnoty Narodów (tzw. Commonwelathu).

Elżbieta II do tej współpracowała już z 12 szefami rządów. Mimo umiłowania do tradycji i konserwatyzmu, Elżbieta II jest jednak bardziej postępową królową niż pruderyjna Wiktoria. - (...) Dostrzegłam ją na królewskim jachcie Britannia - to był jeden, jedyny raz, kiedy widziałam królową w spodniach. Rozpuściła włosy. Opowiadała historie, które rozśmieszały wszystkich do rozpuku, więc czasami potrafi być wyluzowana - mówiła BBCMary Francis, jedna z byłych asystentek Elżbiety II. Media przypominają także, że królowa wysyłała “tweety” na Twitterze, a podczas otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 r. w Londynie wystąpiła w krótkim filmiku wraz z samym Jamesem Bondem (Danielem Craigiem), z którym ,,wyskoczyła” z samolotu. Królowa od 68 lat jest żoną księcia Filipa, z którym ma czwórkę dzieci: Karola, Annę, Edwarda i Andrzeja. Brytyjka cieszy się także ośmiorgiem wnucząt i pięciorgiem prawnucząt. Elżbieta II, mimo że jest kochana przez swój naród, wzbudzała jednak kontrowersje. Największą był brak ogłoszenia żałoby narodowej po śmierci księżnej Diany, byłej żony jej syna, księcia Karola, w 1997 r. Wielu twierdziło, że ta decyzja to przejaw wyraźnej niechęci do “Królowej Ludzkich Serc”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.