Facebook Google+ Twitter

Elżbieta Sadowska laureatką konkursu Dzieje szczecińskich rodzin

22 maja podsumowano 42. już edycję konkursu pamiętnikarskiego „Dzieje szczecińskich rodzin” Szczecińskiego Towarzystwa Kultury.

Marszałek województwa wręcza nagrodę główna konkursu "Dzieje szczecińskich rodzin" / Fot. Zdzisław SadowskiPierwszą edycję konkursu „Dzieje szczecińskich rodzin” ogłoszono w 1969 r., a więc to już 42. edycja najstarszego w Polsce konkursu pamiętnikarskiego. Jakby na przekór organizatorom (Szczecińskiemu Towarzystwu Kultury), konkurs trwa i co roku wpływa 30 - 40 prac, chociaż wydawałoby się, że umrze śmiercią naturalną, tak jak jego najbardziej oddani autorzy.

Grand prix dla Tadeusza Białeckiego / Fot. Zdzisław SadowskiWiększość autorów i sympatyków konkursu to ludzie w podeszłym wieku, a młodzi jak dotychczas nie interesowali się pisaniem pamiętników. I chociaż na konkurs wciąż wpływają prace, niestety coraz mniej jest wspomnień (pamiętników). Dlatego konkurs pamiętnikarski rozszerzono na kolejne konkurencje (działy): kroniki i monografie rodzinne, dzienniki, monografie miast, zakładów pracy.

Utarł się też zwyczaj, że główną nagrodę konkursu „Dzieje szczecińskich rodzin” wręcza marszałek województwa. W tym roku wręczył ją Bolesławowi Barwińskiemu, pionierowi Szczecina. Nagrodę Grand prix konkursu otrzymał Tadeusz Białecki, za drugi już tom pamiętnika: "Szczecin - przystanek na całe życie".

Nagrodę Szczecińskiego Towarzystwa Kultury wręczono w tym roku Elżbiecie Sadowskiej za pracę: "Rodzina Kostków - lubelska-szczecińska - dortmundzka" (rozszerzona wersja cyklu artykułów: "Rodzina Kostków, gałąź lubelska"), Władysław Miciński otrzymał nagrodę za "Księgę statków polskich 1918 - 45", Maria Czech-Sobczak za II tom "Znanych Szczecinian". Wyróżnienia otrzymali: Bogusław Borysewicz, Franciszek Karolewski oraz grupa młodych autorów, za pracę zbiorową składającą się z wywiadów ze znanymi a jednak zapomnianymi mieszkańcami Szczecina.

I to być może jest przyszłość konkursu (młodzi spisują wspomnienia starszych), bo na autorów w wieku średnim żyjących w latach przełomu 89/90 r. na razie nie ma co liczyć. Może temat jest jeszcze zbyt świeży (szkoda, bo lata przełomu stanowiłyby świetny temat prac), może wśród dzisiejszych 40-60-latków trudno o talenty pisarskie. Szczególnie, gdy nie ma się pamięci doskonałej, a nie prowadziło się dziennika, czy zwykłego pamiętnika.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawy
  • Ciekawy
  • 25.05.2012 06:32

Panie Autorze, proszę wyjaśnij mi, jak konkurs może trwać na przekór organizatorom? Gdyby organizatorzy nie chcielimkonkursu, to by go nie organizowali...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję pani Elżbiecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki obraz w nagrodę dla starszego pana, może z niego zrobić n....mana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz laureatów 42 edycji konkursu STK "Dzieje szczecińskich rodzin"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.