Facebook Google+ Twitter

Elżbieta Wierzbicka -"Wela" i Shigeko Hirakawa w Muzeum Manggha

W krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 30 lipca otwarta zostanie wystawa "Wspólna Ziemia". W wernisażu uczestniczyć będą Elżbieta Wierzbicka i Shigeko Hirakawa.

Instalacja, Argenteuil, Francja 2006 , fot.copyright S. Hirakawa / Fot. Shigeko Hirakawa Shigeko Hirakawa –japońska artystka zajmująca się problematyką ekologiczną (environmental artist), od 1983 roku mieszkająca i pracująca na przedmieściach Paryża. Jej działalność artystyczna wychodzi poza granice Francji i obejmuje takie kraje jak: Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Japonia, USA czy Polska.
Na początku 2004 roku – poruszona skalą zanieczyszczenia powietrza – artystka zainicjowała swój pierwszy projekt ekologiczny zatytułowany Air in Peril (Powietrze w niebezpieczeństwie). Jego celem było zwrócenie uwagi na rolę drzew oraz ich aktywność w procesie fotosyntezy – jedynego systemu na Ziemi, który zaopatruje nas w tlen. Projekt ten, na który składały się między innymi obiekty przestrzenne zatytułowane Tree of Photosynthesis (Drzewo fotosyntezy) czy Molecule of Oxygen (Molekuła tlenu), był z powodzeniem pokazywany we Francji, w Japonii i w Stanach Zjednoczonych.
W Krakowie Shigeko Hirakawa prezentuje między innymi nowe instalacje przestrzenne oraz filmy dokumentalne i fotografie nawiązujące do projektu Powietrze w niebezpieczeństwie. Autorka żywi nadzieję, że jej instalacje przyczynią się do refleksji nad problemem wycinki lasów, a tytuł wystawy Wspólna Ziemia skieruje nasze myśli ku planecie, wobec której mamy nie tylko prawa, ale i obowiązki na przyszłość.

Ostatnie wybrane wystawy: Jumièges – A ciel ouvert (Pod gołym niebiem) (Seine-Maritime, 2013), wystawa w Centrum Sztuki i Natury (Chaumont-sur-Loire, 2012), wystawa indywidualna Forest of Photosynthesis (Las fotosyntezy) (Kanaz Forest of Creation, 2011), Habiter la Terre (Zamieszkiwać Ziemię) 5. Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej (Melle, 2011), wystawa indywidualna Rainbow of Humanity (Tęcza ludzkości) (Antony, 2010), Rouen impressionnée (Rouen, 2010), Artist File (Teka artysty) Narodowe Centrum Sztuki (Tokio, 2009).
www.shigeko-hirakawa.com

Wystawa bedzie czynna do 8 wrzesnia 2013

Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
tel. 0-12 267 27 03; 0-12 267 37 53 fax. 0-12 267 40 79
e-mail: muzeum@manggha.krakow.pl

Źródło : materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo chciałabym być obecna na wernisażu WELI , ze względu nie tylko na jej osiągnięcia i sławę ale by gratulować jej osiągnięć jako członkowi znanego już od dawna stowarzyszenia ( w 2014 obchodzimy dwudziestolecia) APAJTE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca ekspozycja i informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.