Facebook Google+ Twitter

Elżbieta Wierzbicka -"Wela" i Shigeko Hirakawa w Muzeum Manggha

W krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 30 lipca otwarta zostanie wystawa "Wspólna Ziemia". W wernisażu uczestniczyć będą Elżbieta Wierzbicka i Shigeko Hirakawa.

Instalacja świetlna, Sotteville-lès-Rouen, Francja 2006, fot.copyright „Wela" / Fot. Elzbieta Wierzbicka Wystawa ,Wspólna Ziemia której autorkami są dwie artystki mieszkające we Francji: Shigeko Hirakawa oraz Elżbieta Wierzbicka „Wela”, ma na celu pokazanie wzajemnego oddziaływania kultur oraz zbieżności i różnic w odniesieniu do tematu „Człowiek i środowisko naturalne”.

Autorki poruszają istotne ekologiczne tematy, takie jak: energia, życie, tlen, woda, masowa wycinka lasów itp. i wskazują na niebezpieczeństwo zmian w ekosystemie spowodowanych ludzką działalnością. Swoimi postawami twórczymi oraz poprzez obraną tematykę Shigeko Hirakawa i Wela dowodzą wspólnej odpowiedzialności, jeśli chodzi o ekologię naszej planety.
Wystawa Wspólna Ziemia ma sprowokować widza do refleksji, a być może także do zmian w jego podejściu do środowiska naturalnego.

Elżbieta Wierzbicka, pseudonim „Wela”– polsko-francuska artystka wizualna, rzeźbiarka, malarka, autorka licznych instalacji przestrzennych. W latach 1984–1989 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w roku 1989 w pracowni prof. Stanisława Wejmana. Mieszka i pracuje w Paryżu. Swoje prace prezentowała na ponad 150 wystawach zbiorowych i indywidualnych w wielu krajach, między innymi: we Francji, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Litwie, Norwegii, Japonii, USA, Hiszpanii czy w Chinach.

Jej artystyczne interwencje, zaliczane do nurtu sztuki kontekstualnej i enwironmentalnej, są liczne i zróżnicowane, obejmują szeroki zakres spektakularnych instalacji – od radykalnie naruszających porządek danego miejsca do tych niełatwo dostrzegalnych, wręcz wtapiających się w otoczenie.

Prace Weli odwołują się do relacji człowieka z naturą, pamięci, tożsamości. Artystyczne podejście autorki rodzi się z refleksji nad wieloznaczeniowością dzieła sztuki i metaforami, jakie ono niesie oraz nad subiektywnym odbiorem pokazywanych dzieł przez widza.

Wela zrealizowała kilkanaście monumentalnych instalacji publicznych, między innymi dla: Muzeum Sztuki Shangyuan (Pekin, 2012); Centrum Nauki Kopernik (Warszawa, 2011); Futuroscope (Poitiers, 2009, 2011); Zamku w Auvers-sur-Oise (2008); Ogrodów Luksemburskich (Paryż, 2007); Festiwalu Sztuk Ulicznych „Viva Cité” (Sotteville-lès-Rouen, 2006); Europejskich Spotkań Rzeźby (Montauban, 2005); Spotkań Teatralnych „Aux Actes Citoyens” (Tomblaine, 2005); Muzeum Sztuki Współczesnej w Plenerze „Europos Parkas” (Wilno, 2000).
Na wystawie Wspólna Ziemia Wela prezentuje instalacje i obiekty mówiące o relacjach między współczesnym człowiekiem a przyrodą. Artystka pragnie pobudzić widza do refleksji nad zagadnieniem, jak niezwykle ważna jest troska o środowisko naturalne.

www.wela-art.com
Instalacja, Argenteuil, Francja 2006 , fot.copyright S. Hirakawa / Fot. Shigeko Hirakawa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo chciałabym być obecna na wernisażu WELI , ze względu nie tylko na jej osiągnięcia i sławę ale by gratulować jej osiągnięć jako członkowi znanego już od dawna stowarzyszenia ( w 2014 obchodzimy dwudziestolecia) APAJTE

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca ekspozycja i informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.