Facebook Google+ Twitter

Emaus. Dziś miejski odpust, dawniej 1,5 km spacer za miasto

Baloniki na drucikach, cukrowa wata i drewniane figurki Żydów, to może znaczyć tylko jedno - na Krakowskim Salwatorze znowu trwa "Emaus".

Emaus odpust Wielkanocny Fot. Sławomir Ostrowski / Fot. Sławomir OstrowskiDokładnie nie wiadomo od jak dawna istnieje tradycja Wielkanocnego odpustu Emaus.Emaus odpust Wielkanocny Fot. Sławomir Ostrowski / Fot. Sławomir Ostrowski

Sam odpust był jedynie dodatkiem doEmaus odpust Wielkanocny Fot. Sławomir Ostrowski / Fot. Sławomir Ostrowski pierwotnej tradycji jaką stanowił spacer w lany poniedziałek do kościoła oddalonego od miasta, co miało dowodzić pobożności i pomagać po ucztach dnia poprzedniego. Krakowska tradycja związana jest z kościołem przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, który w dawnych czasach był oddalony od murów miasta, aż 1,5 kilometra.

Cechą charakterystyczną dla Krakowskiego odpustu są sprzedawane na nim figurki Żydów. Największym powodzeniem zawsze cieszą się figurki grajka. Odpustowi towarzyszą takie atrakcje jak karuzele, strzelnice i zjeżdżalnie dla dzieci.

Emaus w Krakowie jest Emaus odpust Wielkanocny Fot. Sławomir Ostrowski / Fot. Sławomir Ostrowskijedynym tego rodzaju odpustem, Emaus odpust Wielkanocny Fot. Sławomir Ostrowski / Fot. Sławomir Ostrowski który przetrwał do naszych czasów.Emaus odpust Wielkanocny Fot. Sławomir Ostrowski / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.