Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

119984 miejsce

Emeryci będą musieli zrezygnować z pracy? Czekamy na decyzję prezydenta

Ustawa autorstwa minister Jolanty Fedak może spowodować, że prawie 60 tyś. pracujących emerytów będzie musiało się zwolnić albo zaprzestać pobierania emerytury. Ustawa przeszła już przez sejm, teraz wszystko zależy od tego, czy podpisze ją prezydent Bronisław Komorowski.

 / Fot. Piotr Waglowski (VaGla) http://www.vagla.pl/Public domainJolanta Fedak w styczniu 2009 r. zezwoliła na łączenie pracy z pobieraniem emerytury w ramach programu "50+". Miał on na celu zwiększenie aktywności osób po pięćdziesiątym roku życia. Z tej opcji skorzystało prawie 60 tyś. Polaków.

Teraz minister chce im zabrać ten przywilej, ponieważ uważa, że emeryci blokują miejsca pracy osobom bezrobotnym.

16 grudnia ustawa przeszła przez sejm, a następnego dnia otrzymał ją prezydent. Jednak może nie być zgodna z prawem, o czym zaalarmował prezes Sądu Najwyższego - Stanisław Dąbrowski. "Takie zachowanie ustawodawcy należy ocenić jako odebranie praw nabytych" uważa.

Zastrzeżenie zostało wysłane do sejmu na początku grudnia. Dlaczego posłowie nie wzięli go pod uwagę? Tłumaczenia są różne. Magdalena Gąsior-Marek z PO powiedziała, że nic nie wiedziała o niezgodności ustawy z prawem. Jej partyjny kolega Mirosław Sekuła stwierdził, że zapoznał się z opiniami innych prawników i różniły się one od tej przedstawianej przez Dąbrowskiego.

Teraz wszystko pozostaje w rękach prezydenta Komorowskiego. Pojawia się jednak problem, gdyż ustawa została wpisana w "rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych". Znajdują się tam inne, bardzo ważne dla budżetu przepisy. Jeśli prezydent będzie miał wątpliwości co do przepisu może podpisać ustawę, a kontrowersyjny przepis odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

EWELINA
  • EWELINA
  • 02.01.2012 11:06

Wreszcie zrobić porządek z emerytami.Mają już swoje a młodzi nie mają pracy,to jest s k a n d a l. Jestem emerytka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Klin
  • Jan Klin
  • 18.12.2011 16:04

Bezrobocie w Polsce 12% z tendencją wzrostową dlatego muszą być podjęte decyzje dotyczące tego problemu. Jest przecież faktem że emeryci, przynajmniej niektórzy nadal pracują. Jestem ze Śląska i wiem na pewno że byli górnicy którzy przeszli na uprzywilejowane emerytury nadal pracują i robi tak przynajmniej połowa z nich. Oczywiście są tańszymi pracownikami i dlatego są chętnie zatrudniani. Liberalne prawo w tym względzie pozwala na to, ale nie idzie to w parze z potrzebą zmniejszania bezrobocia wśród młodych. Nie odbierałbym prawa do pracy emerytom ale i oni sami, jak i ich pracodawcy powinni być obciążeni wszelkimi składkami tak jak inni pracownicy a być może większymi, żeby zrekompensować utrzymanie tych bezrobotnych którym przecież odbierają pracę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja
  • Ja
  • 29.12.2010 20:05

Nie jestem emerytką ,dorabiam w firmach gdzie 80% to Oni. Byli pracownicy tz. służb mundurowych ich świadczenia z ZUS-u to średnio 1800 a są tacy którzy dostają 3500 zł. Miesięcznie dodatkowo wyciągają od 1500 do 3000 zł. A my się ich litujemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbyszek K
  • Zbyszek K
  • 28.12.2010 18:35

witam jestem mlodym chlopakiem mam 25 lat urodzilo mi sie dziecko poprostu musze pracowac nieumiem znalesc pracy poniewaz ktos kto ma emeryture i ma za co zyc blokuje mi te miejsce , i co ja mam robic chyba bede musial krac po zostane do tego zmuszony niejestem zadnym alkocholikiem ani kims z marginesu jestem normalnym mlodym chlopakiem jak w polsce sie nic niezmieni za pare lat bedzie tu same zlodziejstwo i mordownia i wtedy sie wszyscy beda dziwic czemu tak jest źle w tej polsce

Komentarz został ukrytyrozwiń
jaś
  • jaś
  • 23.12.2010 14:52

Proponuje emerytów odstrzelić, a z ostatniej potrącić za kulkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dr Prawnik
  • dr Prawnik
  • 23.12.2010 12:50

Są jeszcze takie sankcje jak pozew zbiorowy. Oczywiście z góry widać, że prawo będzie po stronie skarżących. Jeśli jednak nie zostanie anulowana decyzja, odbierająca przyznane zgodnie z przepisami świadczenie, mozna odwołać sie do Strasburga, a w konsekwencji zażądać odszkodowania, i to niemałego. Do działania emeryci nabijani w butelkę po raz kolejny!

Komentarz został ukrytyrozwiń
~ ailisa
  • ~ ailisa
  • 22.12.2010 22:56

Zgadzam się z tym że pod płaszczykiem demokracji w Polsce można uprawiać bezprawie. Jakiś tam ministerek uważa że trzeba ludzi krzywdzić- a że jest demokracja to zrobić coś takiego łatwo. Dzisiaj ci biorą ssskladkę na ubezpieczenie i pieniądze szlag trafia, fundusze emerytalne nie gwarantują prawie nic, ale emerytowi zabroni się pracować. Na jakim świecie żyjemy? Jak ktoś moze emerytowi zabronić pracy? Jak minister której obowiązkiem jest dbanie olepszy poziom życia rencistów i emerytów, uważa ich za ewidentny powód bezrobocia.Glupawe uśmiechy pani minister nie zastąpią jej nikompetencji