Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31436 miejsce

Emerycie, chcesz otrzymać kredyt - oddaj mieszkanie

Emeryci posiadający dom czy mieszkanie, które jest warte kilkaset tysięcy złotych nie będą musieli martwić się o swoje utrzymanie. Ministerstwo Finansów zaproponowało nowe rozwiązanie.

Fot. ilustracyjna / Fot. Polskapresse/Marcin KrólakOsoby w wieku emerytalnym będą mogły skorzystać z kredytu hipotecznego, którego nie będą musiały spłacać. Dopiero w momencie śmierci, gdy spadkobiercy nie spłacą zadłużenia w banku, ten przejmie nieruchomość na pokrycie długu.

O tak zwany kredyt z odwróconą hipoteką będą mogli się starać emeryci po ukończeniu 60 roku życia, mający w posiadaniu mieszkanie lub dom. W zamian za przekazanie bankowi praw do niego otrzymają gotówkę - jednorazowo lub w ratach. Na mocy takiej umowy kredytobiorca będzie mógł dożywotnio użytkować lokal.

Według wczorajszej informacji Ministerstwa Finansów, zgodnie z założeniami ustawy bank, który zaproponuje taki kredyt, zmuszony będzie zaoferować spadkobiercom zmarłego, przejęcie mieszkania lub domu, jeżeli spłacą oni zaciągnięty kredyt w terminie do 6 miesięcy.

Z takich kredytów od dawna korzystają seniorzy w USA, Austrii czy Wielkiej Brytanii. W Polsce przepisy nie zabraniają tego typu kredytów, jednak żaden bank, jak do tej pory, nie oferuje tego typu rozwiązania dla emerytów.

Jakie będą korzyści dla polskiego emeryta? Przede wszystkim otrzymają zastrzyk gotówki, który biorąc pod uwagę wysokość świadczeń emerytalnych, niewątpliwie się przyda. Kredyt nie będzie udzielany w odniesieniu do całej wartości nieruchomości, a jedynie do jej części, dlatego emeryt otrzyma około kilkuset złotych miesięcznie.

Większość banków ostrożnie podchodzi do nowego pomysłu ministerstwa. Boją się, że mogą nasilić się procesy sądowe, które będą udowadniać niepoczytalność osoby, która zaciągnęła kredyt.

źródło: Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.