Facebook Google+ Twitter

Emeryt amerykański też człowiek

Polonia domagała się uregulowania polsko-amerykańskich stosunków w dziedzinie zabezpieczenia społecznego, więc uregulowano je ze stratą dla Polski i Polonusów.

1 marca 2009 r. weszła w życie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym, podpisana w Warszawie 2 kwietnia 2008 r. Teksty Umowy oraz Porozumienia administracyjnego zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw nr 46 z 23 marca 2009 r. (poz. 374 i poz. 376). Negocjatorem umowy ze strony polskiej był Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a ze strony amerykańskiej - Social Security Administration.

Social Security to system ubezpieczenia społecznego w Stanach Zjednoczonych. Ubezpieczeniu Social Security nie podlegają tylko niektórzy pracownicy rządowi i pracownicy kolei. Składki do Systemu Social Security płacimy całe zawodowe życie, gdy stajemy się niezdolni do pracy lub przechodzimy na emeryturę to nasza rodzina lub my otrzymujemy należne nam świadczenia. Rząd amerykański nie potrąca podatków od emerytury Social Security, nawet jeżeli emeryt przebywa za granicą. Emerytura Social Security pobierana w Polsce jest opodatkowana przez rząd polski zgodnie z polskimi przepisami.

Roczny koszt wypłacanych świadczeń społecznych przez Social Security to 4.4 procenta, a koszt świadczeń Medicare stanowił 3.2 procenta U.S. PKB w 2008 r. W 2009 r. około 51 milionów Amerykanów skorzystało ze świadczeń społecznych inkasując kwotę 672mld USD. CATO Institute informuje że Social Security ma już dług sięgający 13,6bln USD w wyniku wypłacanych świadczeń społecznych i medycznych. Całkowity dług budżetu USA w ujęciu Federal Obligations (GAAP) wyniósł na koniec 2008 r. 65,5bln USD czyli 460% PKB.

Dla porównania, w Polsce dług publiczny wraz z ukrytymi zobowiązaniami budżetu wobec emerytów szacowany jest na 3,1bln złotych czyli ok. 240% PKB. Shadow Government Statistics niezależne biuro statystyczne szacuje deficyt GAAP w 2009 r. na 9bln USD (63% PKB). Finansowe problemy z budżetem USA wymagają natychmiastowych działań, ponieważ System Medicare zagrożony będzie bankructwem już w 2017 r., a Social Security w 2037 r. w wyniku utraty płynności finansowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Znakomite opracowanie. Szkoda,że takie ciekawe rzeczy wrzuca się w nocy żeby nie zostało zauważone przez czytelników,albo wrzuca się tez na 131 stronę serwisu. Gdzie są teraz ci wszyscy obrońcy Tuska i PO? Czyżby temat nie był godny zainteresowania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo trafy artykuł. Gregory Gratuluje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie to bardzo ciekawy artykuł i ciekawe wiadomości. Oprócz obojętnej postawy środowiska polskich władz wskazuje na postępująca biedę "najwiekszej demokracji" świata. I pokazuje na podobne podejście władz amerykańskich do swoich mieszkańców jak i władz Polski. Tak więc widzimy, że to już nie Ameryka czy też Hameryka tylko zwykłe USA. Wskazują również na to rozwijane strategie wewnętrznego bezpieczeństwa. Upatrują one największych zagrożeń w wewnątrz kraju. I ma to związek z radykalnym powiększaniem kręgów biedy. Połowa kapitału Ameryki będzie niebawem u Chińczyków i Amerykanie muszą sobie zda sprawę z tego, że ich status ekonomiczny musi się wyrówna ze statusem mieszkańców Chin. USA powinny przeznaczac coraz większe kwoty w celu uświadomiania tego swoim mieszkańców. W ten sposób by może zwiększą swoje bezpieczeństwo wewnętrzne, choc ruchy prawicowe mogą szukac innych rozwiązań.
Największa demokracja świata - to już teraz Chiny. Dobrze by było, by i reszta przyjęła to ze spokojem i zrozumieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.