Facebook Google+ Twitter

Emeryt, czyli kula u nogi?

Wyodrębniono milion ludzi i podzielono ich na 4 kategorie nędzy. Na tej podstawie przyznaje się im zapomogi. Po raz pierwszy w życiu powinnam się ucieszyć, że im mniej dostanę, tym okazuję się bogatsza.

fot. AKPAParadoks? Cytuję z wczorajszych doniesień PAP - "Zgodnie z nowelizacją, zapomogę w maksymalnej wysokości 420 zł otrzymają osoby, których renta bądź emerytura nie przekracza 600 zł. W przypadku świadczeń w wysokości 600-800 zł zapomoga wyniosłaby 310 zł; w przypadku rent i emerytur w wysokości 800-1 tys. zł - byłoby to 180 zł. Pozostałe osoby, których dochód nie przekracza 1,2 tys., otrzymają 140 zł. Dodatek ten ma być wypłacony w kwietniu".

Cieszę się – zaliczono mnie do najbogatszych nędzarzy. Otrzymam 140 zł. Zapomogi! Pieniądze już w kwietniu. Na Prima Aprilis? Świadomość, że dostanę statystycznie w ciągu roku prawie 3 grosze dziennie napawa optymizmem.

Ale cytujmy dalej: "Przyjęcie nowelizacji ustawy o zapomodze oznacza, że w roku 2007 nie będzie waloryzacji rent i emerytur". Kolejną rewelację znalazłam w rozmowie z błyskotliwą panią Zytą Gilowską. Na pytanie o stan wydatków publicznych odpowiada: – System, który mamy, tkwi korzeniami jeszcze w latach 50. i jest kulą u nogi dynamicznej gospodarki. Zmieni się tu bardzo dużo.

Pytanie - kiedy się zmieni i jak dużo? Obecny rząd, intensywnie grzebiąc w aferach i zaszłościach lat ubiegłych, co wrażliwszą część społeczeństwa przyprawia o permanentną depresję. Fakt wstrzymania rewaloryzacji i zastąpienia jej jednorazową wypłatą zapomogi do poprawy samopoczucia na pewno się nie przyczyni. W najczarniejszych przewidywaniach nie brałam pod uwagę, że w "tygrysim" kraju ja, emerytowana, fachowa, z wypracowaną ciężko emeryturą kobieta zejdę do poziomu ludzi, którym przyznaje się zapomogi. Bo te - wedle moich obserwacji zawsze przyznawane były osobom, które w wyniku nieszczęść losowych i nadzwyczajnej niezaradności (są i tacy - nie ich wina) nie byli w stanie zapracować na siebie, swoją rodzinę i należne świadczenia. A również - na rzecz wynędzniałych dzieci nieodpowiedzialnych rodziców.

W każdym innym kraju emeryt jest człowiekiem poświęcającym czas na własne przyjemności, zachcianki, podróże po świecie. Bo wreszcie - obok wolnego czasu ma również wypracowane środki na życie.

Gdyby świecenie w oczy aferami politycznymi, zapowiedzią procesów post-eks komuchów, nieustającym rozliczaniem wrogów partii panów Kaczyńskich miało przynieść realną poprawę sytuacji ludzi takich jak ja, zapewne klaskałabym z radości i popierała z całych sił rządzącą partię. Niestety popierać nie będę bo zapowiedziany ochłap otrzymuje równocześnie ze "spieprzaj dziadu". Żeby nie było wątpliwości. Bo jestem kulą u nogi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Ja Ci na to pytanie nie odpowiem. Może ktoś z Redakcji?
Hiszpania także się podniosła. Nie wiem. Może jakieś teorie przedstawimy?
Przede wszystkim oba kraje nie były demoludami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do Borneo - zabijają pałką tych, conie mogą polować? A kto słyszał, że w Holandii zabija się (eutanazja) osoby chore, stare, upośledzone w majestacie prawa, bo dzieci tych osób np. wybierają się na urlop albo planuja podróż dookoła świata (w tym na Borneo)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdaje się, że artykuł nie był o równaniu w górę czy w dół, ale *W każdym innym kraju emeryt...* - ja mniej więcej dobrze rozumiem proste polskie słowa i podstawy logiki też nie są mi obce. Oceniam, że z naszym kiepskimdobrobytem plasujemy się w pierwszej ćwiartce zamożności świata, więce mamybliżej dolepszych, niż do gorszych.
I bez sensu jest wymienianie jakichś zwyczajów z Borneo, bo artykuł nie jest o egzotycznych zwyczajach. Ludzie zwykle proponują trzymać się głównego wątku.
Wiadomo, że optymizm po 1989 opadł, kiedy zorientowaliśmy się, że większość nie zdążyła wsiąść do pociągu i jesteśmy skazani na średnią biedę (przynajmniej jak tu Czytelnicy pisują,a nie ma odważnego, ktory bysię podał za krezusa).
I żaden najbliższy rząd tego nie zmieni. Jedyną nadzieją (co nie brzmi patriotycznie), że się polepszy, to Unia E., która co chwila zwraca uawgę rządowi polskiemu lub polskim firmom, że należy zmienić prawow kierunku bardziej ludzkim. I to mnie oburza i zniechęca do polskich elit rządzących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Asenie - dzięki za poradę! to się nazywa wolontariat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu - masz rację, mam w planie zakup zapasu mydła , proszków do prania a być może rzucę się na paczkę salami w Lidlu
Neptunie - pozdrowienia dla szanownej babci. Napewno ma emeryturę brutto 1202.99 zł. Nic dziwnego że sie nie załapała. Taka kasa!!!!!
Mirnalu - jeśli mamy równać w dół to może lepsza byłaby metoda stosowania w Indiach - zabijanie dziewczynek, palenie wdów. Albo - obyczaj plemion z Borneo - tam kuzyni wyświadczają sobie nawzajem usługę i zabiają uderzenioem pałki starców, którzy już nie polują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo podobało się mojej babci, zapewne dlatego że nie załapała się ani na rewaloryzacje ani na zapomogę - ehhh
bogaczka z niej widać:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Jadziu, zaszalej w kwietniu! Wydaj od razu całą kwotę na własne przyjemności. A potem napisz o tym artykuł – o zaspokajaniu zachcianek przez polską emerytkę, o podróżach po świecie…

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Moje trzy grosze" wzięte zbyt dosłownie. Będzie tego "aż" 12 razy więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie w kazdym kraju, ale pewnie w Szkocji tak...

Komentarz został ukrytyrozwiń

*W każdym innym kraju emeryt jest człowiekiem poświęcającym czas na własne przyjemności, zachcianki, podróże po świecie. Bo wreszcie - obok wolnego czasu ma również wypracowane środki na życie.*
Czyżby? A Chiny, Rosja, Białoruś, b. Jugosławia, Albania, Rumunia? A Afryka w większości? Tam codziennie 18 tys. dzieci umiera z głodu, to chyba ich rodzice nie maja szamalu na zachcianki i podróże. Tam marzą o zwykłej wodzie i chlebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.