Facebook Google+ Twitter

Emerytowany generał nominowany na nowego szefa wywiadu USA

James R. Clapper, emerytowany generał lotnictwa, został nominowany na nowego Narodowego Dyrektora Wywiadu (DNI). Będzie koordynował pracę wszystkich 15 amerykańskich agencji wywiadowczych tworzących tzw. Intelligence Community.

Gen. James R. Clapper / Fot. United States Department of DefenseNominację gen. Clappera ogłosił w sobotę, 5 czerwca, prezydent Barack Obama. Aby nowy Narodowy Dyrektor Wywiadu mógł objąć urząd, musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Senat. Gen. Clapper, weteran pracy w wywiadzie, zastąpi na stanowisku szefa Intelligence Community admirała Dennisa C. Blaira, który został odwołany 20 maja. Według amerykańskich mediów przyczyną dymisji adm. Blaira był spór pomiędzy nim a prezydentem Obamą dotyczący negocjowanego, ale odrzuconego przez Biały Dom traktatu o współpracy wywiadowczej z Francją.

Gen. Clapper od 1963 r. służył w Siłach Powietrznych USA jako oficer wywiadowczy. Specjalizował się w SIGINT, czyli zbieraniu danych wywiadowczych poprzez przechwytywanie komunikacji przeciwnika. W swojej karierze wojskowej był m.in. oficerem wywiadowczym sił amerykańskich w Korei, Połączonego Dowództwa Sił na Pacyfiku oraz Dowództwa Lotnictwa Strategicznego (odpowiedzialnego za amerykańskie siły nuklearne). Karierę w wojsku zakończył w 1995 r. po czteroletniej służbie na stanowisku dyrektora DIA - Agencji Wywiadu Wojskowego.

Sekretarz Obrony Robert Gates / Fot. United States Department of DefensePo sześciu latach działalności w sektorze prywatnym gen. Clapper powrócił do wywiadu w 2001 r., gdy prezydent George W. Bush mianował go szefem NGA (National Geospatial Intelligence Agency), czyli agencji odpowiedzialnej za wywiad satelitarny. W kwietniu 2007 r. gen. Clapper został podsekretarzem obrony ds. wywiadu, który to urząd pełnił do końca administracji Busha oraz za nowej administracji Baracka Obamy. Prawdopodobnie nominację na stanowisko DNI zawdzięcza sekretarzowi obrony Robertowi Gatesowi (także weteranowi wywiadu), który polecił go prezydentowi.

Urząd Narodowego Dyrektora Wywiadu powołano w 2005 r. Była to odpowiedź na rekomendacje komisji badającej ataki z 11 września, która zalecała utworzenie jednego urzędu koordynującego wszystkie 15 agencji wywiadowczych (m.in. CIA, DIA, NSA czy służby wywiadowcze Sił Zbrojnych). Jednak zakres kompetencji Dyrektora nie jest do końca określony i zależy od modelu preferowanego przez urzędującego prezydenta. Uważa się, że adm. Blair jako DNI w administracji Obamy miał słabą pozycję, gdyż prezydent opierał się raczej na zdaniu swoich doradców ds. terroryzmu, na czele z Johnem Brendanem, oraz szefa CIA Leona Panetty. Raczej nie należy się spodziewać, aby trend ten zmienił się po objęciu urzędu przez gen. Clappera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To w stanach też emeryci dorabiają? to chyba przez te filary

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.