Facebook Google+ Twitter

Emerytura na bank

Konto za 0 zł, a na nim co miesiąc świadczenie z ZUS. Czy to możliwe? Oczywiście. Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z dwoma działającymi na polskim rynku bankami rozpoczął właśnie pilotaż nowej formy odbioru świadczeń.

 / Fot. Wikimedia CommonsDziś blisko 46 proc. wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczeń, wypłacane jest w gotówce, za pośrednictwem poczty. ZUS chce to zmienić. W tym celu już dziś rozpoczyna realizację rządowego programu rozwoju obrotu bezgotówkowego. Zgodnie z jego założeniami udział świadczeń w gotówce do świadczeń wypłacanych ogółem ma stanowić na koniec 2013 r. jedynie 20 proc.

Korzyści z obrotu bezgotówkowego będą obopólne. Odniosą je zarówno świadczeniobiorcy, jak i sam Zakład. Dla emerytów i rencistów przelew świadczenia na konto bankowe to przede wszystkim bezpieczeństwo. Niejednokrotnie bowiem włamania i napady zdarzają się w dniach, gdy listonosz przynosi do domu emerytyrę lub rentę. Konto bankowe to również swoboda w dostępie do pieniędzy w szeregu bankomatów i placówek banku.

Chcąc zachęcić swoich swiadczeniobiorców do korzystania z rachunków bankowych, ZUS zawarł specjalne porozumienie z dwoma bankami: Bankiem Handlowym S.A. i Bankiem Pocztowym S.A. W jego ramach w Trójmieście i Łodzi ruszyła pilotażowa oferta bezpłatnych rachunków dla klientów ZUS. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie bezpłatne konto można otworzyć w Banku Handlowym, z kolei w Łodzi
w Banku Pocztowym. Oferta nie zawiera żadnych gwiazdek i drobnego druku. Emeryt i rencista nie zapłaci grosza za założenie konta, prowadzenie rachunku, za kartę płatniczą, prowadzenie transakcji przy pomocy tejże karty i wypłatę gotówki w oddziałach i bankomatach wskazanego banku. Warunki te są zagwarantowane przez banki do końca 2012 r. Klienci zainteresowani specjalnym bezpłatnym kontem powinni odwiedzić jedną z placówek odpowiedniego banku bądź udać się do najbliższej placówki ZUS w Trójmieście lub Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

largo
  • largo
  • 18.11.2010 22:10

oszczedzac oszczedzac i jeszcze raz oszczedzac, takie teraz czasy, ze jak nie odkladasz to Cie zjedza, a przeciez nawet na koncie mozna oszczedzac, dlugo sie przymiarzalem ale wkoncu zalozylem w Getin, konto skarbonka, brak oplat za rachunek, za przelewy a nawet bonusy za operacje wiec mozna wyjsc jeszcze na plus, dostep do lokat na wyzszym procencie to tez duze ulatwienie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
  • Marek
  • 18.11.2010 12:21

To racja banki mogą chcieć wykorzystać sytuacje choiaż teraz juz moim zdaniem wszędzie konto powinno być darmowe ja narazie mam w getinie i nic nie płacę, ale myśle że konkurencja doprowadzi do tego, ze wszędzie tak będzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mimi
  • Mimi
  • 18.11.2010 08:24

Ogólnie założenie konta to nie problem można zawsze iść do banku i tam pomogą, a jak się pokarze jak korzystać z bankomatu czy karty to chyba każdy się nauczy. Inna sprawa to czy banki nie będą chciały zarobić na takich babciach i dziadkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ok
  • Ok
  • 16.11.2010 23:01

Jak dla mnie dobry pomysł. Teraz są konta darmowe nie muszą być to konkretnie te wybrane przez ZUS. Tylko ktoś musi pomóc, a konto można przez internet założyć. Jak ktoś chce wydać pieniądze na zakupy to czy to jest karta czy gotówka jaka różnica?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Graga
  • Graga
  • 30.10.2010 11:50

Z emerytów już zdzierają i jeszcze chcą więcej???
Jasne, muszą się spieszyć, gdyż emeryt w każdej chwili może umknąć w zaświaty, a z nim tych kilka jego złotówek. Heh.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro,

Do końca 2012 gwarantują brak opłat.
Potem się rozejrzą i zdecydują, czy można z emerytów już coś zacząć zdzierać, czy nie. Licząc na to, że emeryt się do banku przyzwyczai i nie ucieknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja nie rozumiem :
-Zgodnie z jego założeniami udział świadczeń w gotówce do świadczeń wypłacanych ogółem ma stanowić na koniec 2013 r.- ... co ma stanowić?
- Warunki te są zagwarantowane przez banki do końca 2012 r. -

no to jak to z tymi datami. jeszcze się nie zacznie jak się już skończy?

A może zbyt szybko czytam i kiepsko kapuje.? albo się czepiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

NA SZCZĘŚCIE TO TYLKO PILOTAŻ. Pytałem swojego listonosza jak to będzie, przecież ja niepełnosprawny, mama ma prawie 90 lat i nikt nie jest w stanie pójść do banku albo do sklepu i płacić kartą? Listonosz powiedział że jeżeli ktoś chce to może z tej usługi skorzystać, ale nic na siłę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.