Facebook Google+ Twitter

Emerytura? Tak, jeśli dożyjesz, Polaku

Trwają ponoć społeczne konsultacje, dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce. Jestem bardzo zainteresowany tematem, ponieważ byłbym pierwszym rocznikiem, który musiałby pracować do 67. roku życia. Z uwagą śledzę wszystko co dzieje się wokół reformy emerytalnej w Polsce i w krajach Unii Europejskiej.

 / Fot. .Wiek, w którym kobiety i mężczyźni w Polsce będą przechodzić na emeryturę według projektu aktualnie nam panujących będzie docelowo wynosił 67 lat. Zmiany mają się rozpocząć od 2013 roku i w przypadku mężczyzn mają zakończyć się w 2020 roku, w przypadku kobiet - w 2040 roku. Od 2013 roku wiek emerytalny ma być wydłużany co 4 miesiące o jeden miesiąc. Takie są główne założenia projektu rządowego ekipy Donalda Tuska.

Politycy powołują się na dane dotyczące demografii, długości życia ludności, wzbogacania się społeczeństwa polskiego itp. Przeciętna długość życia w Polsce to ok. 81 l. dla kobiet i 71 dla mężczyzn.

Chciałbym przytoczyć kilka danych dotyczących zagadnień emerytalnych w innych krajach europejskich, o których politycy w Polsce zazwyczaj milczą, a które problem podwyższenia wieku przechodzenia na emeryturę w Polsce stawiają w innym świetle. W innym, niż zwolennicy późniejszego przejścia w stan spoczynku Polaków sugerują nam.

Otóż, w Niemczech, na który to kraj politycy powołują się dość często, reforma emerytalna zaczęła się w 2012r. Docelowo, tak jak u nas, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają pracować do 67. roku życia. Wiek emerytalny ma być podnoszony 1 miesiąc na rok i i wiek emerytalny 67 lat ma obowiązywać od 2029 roku! Tak informuje biznes.onet.pl Przeciętna długość życia w Niemczech to 82 l. dla kobiet i 77 dla mężczyzn.

W Belgii, jak podaje polonianet wiek przejścia na emeryturę to 65 lat, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Obowiązuje jednak przepis, który mówi, że mając przepracowane 35 lat można przejść na emeryturę w wieku 60 lat. W 2011 roku ogłoszono projekt dający możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę do wieku 62 lat. Społeczeństwo Belgii zaprotestowało falą strajków w końcu 2011 r. Średnia długość życia w Belgii to 82 l. kobiety i 75 mężczyźni.

Grecja to ewenement na skalę europejską. Po udokumentowaniu 35-letniego stażu pracy można przejść na pełną emeryturę w wieku 57 lat (kobiety) i 62 lat (mężczyźni). Emerytura w biednej Grecji to (w przeliczeniu) minimum ok. 2200 zł. Średnia podstawowa wysokość emerytury w Grecji to ok. 1200 euro. Ostatnio rząd Grecji pod naciskiem Unii Europejskiej zredukował wysokość emerytur o 12 proc. podaje biznes.interia.pl. Przeciętna długość życia w Grecji to 82 lata dla kobiet i 76 dla mężczyzn.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 16.04.2012 13:02

wmawiając korzyści eformy traktuje sie polakow jak barany a przecież to normalna grabież którą sie chce prawnie usankcjonować żeby załatać sypiący sie budżet

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eksperci coraz częściej skłaniają się ku opinii, że Tusk doprowadzi do podwyższenia wieku emerytalnego tak jak sobie zaplanował i że odbędzie się to przy milczącej aprobacie innych ugrupowań politycznych. Na szczęście większość ekspertów jest też zdania, że nie jest to żadna reforma, a ordynarny zabieg mający na celu jak nakrótsze korzystanie przez Polaków z prawa do emerytury.
Żadne ugrupowanie polityczne nie zdobyło się na kompleksowy projekt, który powinien towarzyszyć podwyższeniu wieku przechodzenia na emeryturę. Wszystko ma dziać się na zasadzie: podwyższymy wiek przechodzenia na emeryturę, a potem się zobaczy, niech martwią się nasi następcy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
emeryt
  • emeryt
  • 23.03.2012 20:38

@ Panie Wierzbicki , co się pan tak podnieca jak to pana nie dotyczy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeden z najbardziej wartościowych artykułów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba było tylko dobrze obserwować porozumiewawcze spojrzenia pomiędzy Tuskiem i Pawlakiem. Teatr kukiełkowy. Trochę propagandy, oswoić ludzi, dobra zanęta i przepchną. A ja bym ich na taczce najlepiej wywiózł, bo oszukują i kłamią jak najęci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nie ma zasadności podnoszenia emerytury?! Dlatego, że tak chorego systemu nie leczy się, tylko "kastruje". Zresztą dzisiaj w TVP analitycy podali. Nawet jak podniosą wiek emerytalny do 67 lat, wypracowana średnia emerytura będzie wynosić około 430 zł, czyli wielkie ZERO i poniżej.
Kiedyś w komentarzu zapytałem, nikt nie odpowiedział: "Dlaczego wprowadzono zmianę ustawy w sprawie Krajowego Rejestru Sądowego?" No to Wam odpowiem. Dlatego, żebyście nie wiedzieli ile zarabiają prezesi i wiceprezesi. Żeby nie ujawniała się rażąca niesprawiedliwość społeczna! A dlaczego nie podnieść wiek emerytalny?! I dlaczego w związku z tym nie podnieść pensje prezesów z 500 tys zł miesięcznie do miliona zł miesięcznie?! Naród głupi, to i to wytrzyma!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jeszcze nie emeryt
  • Jeszcze nie emeryt
  • 06.03.2012 18:49

Andrzej Wiosna , nie zupełnie tak jest .Akurat na tej stronie nie ma wyraźnego odniesienia do tej wrednej wobec na Polaków propozycji emerytalnej .Wielu z nas nie ma pracy . Pozostawić się nas chce przez jeszcze dodatkowo, dwa lata, bez środków do życia .To jest w wyraźny sposób pozbawiania nas Polaków prawa do godnego życia .Ten cholerny rząd PO-PSL wszystko robi by nas ,naród polski unicestwić .Oczywiście robi to w białych rękawiczkach ale to robi świadomie i z premedytacja .Przecież w Polsce lecznictwo jest ( dla bardzo wielu uczciwych Polaków) na poziomie niczym w kraju podbitym przez kolonistów .Nas Polaków traktuje się za zło koniczne .Do takiego stanu doprowadzili wszyscy ci co obalili PRL ale w celu uzyskania tylko i wyłącznie dla siebie przywieli i bogactwa .Widzimy naocznie jak dobrze się pourządzali ci z :dawnej PZPR . Kosiła rzymskokatolickiego , tamtej Solidarności .Teraz przy korycie są PO z PSL (Tusk , Pawlak jako premierzy .Jarosław Kaczyński z bezsilności dorwania się do koryta :tupie nóżkami , chlapie głupoty językiem , rączkami(nigdy uczciwa praca się nie zhańbiły , zresztą on Jarosław Kaczyński też ) podważa nasza państwowość i suwerenność .Tacy ludzie w Polsce rządzą i takiego pokroju ludzie nam taki zgotowali los .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwne, że nikt z komentujących nie podważa -w ogóle-zasadności podwyższenia wieku emerytalnego, w sposób, w jaki proponuje to nasz rząd. Przechodząc nad tym do porządku dziś, ci którzy teraz tym się nie interesują, za lat kilkanaście lub kilkdziesiąt mogą doczekać się tego, że przyjdzie im pracować do 70-ki albo i dłużej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kasia
  • kasia
  • 06.03.2012 00:33

Prawda jest taka, że sie nie da, dlatego jedyne co pozostaje to samodzielne odkładanie i to rozpoczęte jak najszybciej. Problemem jest jednak to w co pieniądze zainwestować, żeby potem jak największe korzyści z nich czerpać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał
  • Michał
  • 05.03.2012 19:06

Coraz dłużej musimy pracować a emerytury coraz niższa dziwna zależność. Przecież na system emerytalny przeznaczamy z wypłat potężne pieniądze co się z nimi dzieje wyparowują? Jak się uchronić przed wegetacją na państwowej emeryturze oto jest pytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.