Facebook Google+ Twitter

Emeryturę wydasz na śmieci

Sopot. Konsultacje, czy spotkanie informacyjne? Jacek Karnowski skutki finansowe wprowadzenia „ustawy śmieciowej” chce przerzucić na mieszkańców. Przykładowo opłaty mogą wzrosnąć ze 100 zł do 1400 zł rocznie.

Bezczelni i aroganccy - tak o urzędnikach ratusza i sopockim prezydencie mówili mieszkańcy kurortu, uczestniczący w spotkaniu dotyczącym proponowanych przez lokalną władzę nowych stawek za wywóz śmieci.

3 kwietnia br., dwa dni przed głosowaniem Rady Miasta Sopotu nad uchwałą w sprawie podwyżki opłat za wywóz śmieci, prezydent Jacek Karnowski zorganizował spotkanie informacyjne. Przedstawiono na nim wybrany przez urzędników nowy wariant naliczania opłat za wywóz śmieci. Jej wysokość ma zależeć od powierzchni mieszkania, to znaczy wynosić 0,57 zł za metr kwadratowy – w wypadku odstawiania odpadów niesortowanych opłata zwiększy się dwukrotnie.

Spotkanie, pomimo braku należytej informacji ze strony władz na temat jego zwołania, wywołało duże zainteresowanie sopocian. Mieszkańcy przedstawili na nim szereg pytań i wątpliwości, co do tego, czy prezydencki wariant jest sprawiedliwy, zwłaszcza dla osób samotnych i mieszkających w kamienicach i domkach jednorodzinnych. Powszechne oburzenie wzbudził brak wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami – było to bowiem jedyne spotkanie władz z sopocianami poświęcone tej tematyce.
Jednak największe obawy sopocian wzbudził nie sam wariant podwyżki wybierany przez radnych, ale fakt przeszacowania kosztów bazowych, za pomocą których prezydent Karnowski, skutki finansowe wprowadzenia nowej ustawy, chce przerzucić na mieszkańców kurortu. Rozważany projekt uchwały spowoduje bowiem (w porównaniu do dotychczasowych stawek) wzrost opłat o 200 proc. w przypadku odpadów niesegregowanych, oraz 50 proc. jeśli zdecydujemy się na segregacje.
Biorąc pod uwagę dotychczasowe opłaty za wywóz niesegregowanych śmieci tj. miesięcznie 9,10 zł od osoby (najwyższa stawka Zakładu Oczyszczania Miasta), po pomnożeniu przez liczbę mieszkańców Sopotu (ok. 36,7 tys.) – uzyskamy kwotę ok. 4.000.000 zł., co stanowi równowartość kosztu rocznego wywozu odpadów pokrywany w całości przez mieszkańców. Przedstawione przez urzędników nowe wyliczenia stawek bazowych, to roczny koszt wysokości ok. 6.500.000 zł. w przypadku wywozu odpadów segregowanych (co daje wzrost opłaty do 15 zł od osoby za miesiąc) i 12.000.000 zł w przypadku odpadów niesegregowanych (wzrost opłaty do 30 zł od osoby za miesiąc). W wariancie zaproponowanym przez prezydenta Karnowskiego (od metra powierzchni mieszkania) w przypadku 100 metrowego lokum, zamieszkanego przez jedną osobę, która do tej pory płaciła rocznie ok. 100 zł za wywóz śmieci niesegregowanych, po wprowadzeniu uchwały opłata ta będzie wynosiła ok. 1400 zł. Jak się można domyślić – dla większości starszych mieszkańców Sopotu oznacza ruinę finansową.
Okazuje się jednak, że do tego problemu można podejść z większą wrażliwością. Przykładem urzędniczej empatii są chociażby urzędnicy z zaprzyjaźnionego z Sopotem Zakopanego. Tamtejsi włodarze pozostawili stawkę od osoby na poziomie 9 zł miesięcznie. Być może decyzją tą doprowadzą do tego, że trzeba będzie do wywozu nieczystości dopłacać z budżetu miasta, ale - biorąc pod uwagę krótki okres obowiązywania opłat (stawki obowiązują pół roku, a po tym okresie naliczane będą od nowa) nie będzie to wysoka kwota. Dzięki temu jednak zdobędą potrzebne doświadczenie, a mieszkańców nie narażą na katastrofalne wydatki.


Wojciech Falgowski/Riviera

https://www.facebook.com/notes/riviera-bezp%C5%82atna-gazeta-pomorska/emerytur%C4%99-wydasz-na-wyw%C3%B3z-%C5%9Bmieci/568862819804583

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Sopot


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Od lat płacę 20 zł od łepka !
9 zł Sopot ? Chyba dokładało miasto .
Jedna osoba na 100 m kw ? A faktycznie ile mieszka ? Słuchałam audycje w radio o Sopocie . Mieszkańcy nie są zbyt uczciwi .
Jedyna rada na obniżenie kosztów ....segregacja . Tak jest na zachodzie i autor o tym powinien wiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O kurcze to stawki w Jaworznie 14zł od łebka są a chwali się prezydent że to jedne z najniższych to oszust jeden no

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.