Facebook Google+ Twitter

Emerytury dla esbeków

W naszym kraju ogromne kontrowersje budzi problem świadczeń emerytalnych dla byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Zgodnie z uchwaloną ustawą funkcjonariusze ci straciliby uprawnienia nabyte za cały okres pracy do 1990 r.

Otóż zgodnie z propozycją naszego ustawodawcy wszyscy funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa, Wojskowej Służby Wewnętrznej, członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, cały okres pracy w socjalizmie mieliby przeliczony jako nieskładkowy, co niewątpliwie uszczupliłoby ich pokaźne uposażenia. Na pierwszy rzut oka wielu z nas takie rozwiązanie wydaje się jak najbardziej słuszne, zgodne z ideą sprawiedliwości społecznej, gdyż niepodobieństwem jest, aby funkcjonariusze aparatu represji służący totalitarnemu państwu, zwalczający i prześladujący opozycję demokratyczną , byli aż tak sowicie wynagradzani, wobec na ogół niskich świadczeń byłych opozycjonistów.

Zagłębiając się w omawiany problem można nabrać jednak poważnych wątpliwości, czy wspomniana ustawa nie stanie się legislacyjnym bublem uchylonym przez Trybunał Konstytucyjny?

Opowiadając się za opisywaną ustawą trzeba wiedzieć, że w SB (w momencie jej likwidacji) przeprowadzono weryfikację. Z 14038 esbeków, którzy poddali się weryfikacji, 8861 zaopiniowano pozytywnie w pierwszej instancji, zaś 4880 odwołało się do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, która uwzględniła 1800 wniosków. Ogółem pozytywnie zweryfikowano 10439 funkcjonariuszy, negatywnie zaś 3595. Ci z pozytywnym wynikiem mogli podjąć pracę w nowo powstałym Urzędzie Ochrony Państwa lub w policji, z negatywnym zaś odeszli ze służby do 31 lipca 1990.


Poza weryfikacją pozostało kilka tysięcy funkcjonariuszy. Byli to szeregowi pracownicy pionów techniki, archiwów, czy paszportów. Tam weryfikowano jedynie kadrę kierowniczą, pozostałych zaś podzielono między policję i Urząd Ochrony Państwa.

Obecna ustawa nie dokonuje jednak żadnego rozróżnienia wśród funkcjonariuszy. Uprawnień mają zostać pozbawieni zarówno jedni, jak i drudzy za sam fakt pracy w służbach specjalnych PRL, który to wedle legislatorów już sam w sobie jest rzeczą haniebną i powinien być bezwzględnie napiętnowany. Obniżenia świadczeń mają uniknąć ci esbecy, którzy udowodnią,, iż poprzez swoje działanie wspierali opozycję demokratyczną, a także ci, których akta są w zbiorze zastrzeżonym IPN, gdyż ich nazwiska są tajne i nie mogą być udostępnione organom emerytalnym. W zbiorze takim jest około 2000 nazwisk.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: SB legislacja


Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ale to są fakty - Pani Anno. Po przykłady nie trzeba daleko sięgać, ot choćby emerytura Pani Mamy, czy moja i tysięcy innych osób, posiadających wyższe wykształcenie i duży staż pracy w tzw, budżetówce. Nie martwię się o pana Jaruzelskiego i innych. Martwię się o takich ludzi jak Pani Mama, także moja skromna osoba. Nie o taką Polskę chyba nam chodziło. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ważne gdzie pracowaliśmy!W jakiej sekcji,lub wydziale .
Jeśli pracowaliśmy i pracujemy w sektorze PAŃSTWOWYM,ZAROBKI MAJĄ BYĆ PRZYNAJMNIEJ PRZYZWOITE.
POWINNA BYĆ USTALONA GÓRNA GRANICA.
Nie mieści się w głowie takie zróżnicowanie!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem ,można mieć swoją prywatną firmę,....można mieć kaprys i wypłacić pracownikowi pensję w wysokości 8.500zł,bądź nawet więcej.Moja firma,mój biznes i robię co chcę!
Nie mogę pojąć ,jak można tak zróżnicować płace w sektorze państwowym???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I nie wymieniam tu tylko esbeków.!!!!!!!!!!!

Prezes telewizji publicznej TVP SA-ZARABIA MIESIĘCZNIE OK 100 TYSIĘCY!!!!!!!!!!Prezes ORLEN SA-PODOBNIE!
Rozumiem ,są to wysokie stanowiska,więc mają więcej!Ale aż tyle!!!!!!!!!
Powinien być próg-w sektorze publicznym można zarobić np;12 krotną najniższą płacę krajową.
Wówczas pomyślano by o najniższej krajowej!
Pani Ewo!Jaruzelski ma 8.500,zmniejszą mu do 4000,więc nie wiemy czy przeżyje??
Moja mama emerytowana nauczycielka żyje za ok 1000 zł miesięcznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autor artykułu wspomniał, że średnia emerytura funkcjonariuszy SB zmniejszyła by się o 900 zł. Interesuje mnie zatem - ile wynosi ta średnia emerytura w tej chwili. 2 tys zł? a może 3 tys, a może jeszcze więcej? Po trzydziestu latach pracy w kulturze, oświacie i szkolnictwie wyższym moja emerytura wynosi 1.060 zł netto, więc prawie tyle, o ile mają się zmniejszyć emerytury funkcjonariuszy SB. Mam nadzieję, że autor artykułu i takie dane co do wysokości esbeckich emerytur także posiada. Będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś powiedział iż w kraju cywilizowanym "odbieranie praw nabytych jest niedopuszczalne" i zgadzam się z tą tezą , ale w związku z tym jak nazwać kraj po 1945 i jego ustórj skoro on to dopuscił się odbieraniu własnosci prywatnej milionom polaków i narzucania prawa wedle swojego uznania , jak nazać ludzi pracujących w SB - może patriotami z Tobruku lub Monte Cssino ?????? Jak szanowny generał Jaruzelski może mówić iz nic nie wiedział o metodach stosowanych przez SB skoro tych metod uczono mi; w Sowieckiej Rosji gdzie nauki pobierał i gdzie wielu innych uczyło się tych metod działania operacyjnego. Chyba lekkim nieporozumieniem jest mówić iż ktoś zatrudniający się w SB nie wiedział gdzie idzie do pracy ????? przecież kazdy mógł robić karjerę w WOJSKU POLSKIM czy STRAŻY POŻARNEJ nie koniecznie "milicji" , "zomo" czy "ormo" już o SB nie wspomnę. Wydaje mi się że ktoś tu z Polek i Polaków robi "głupców do kwadratu" , za chwilę okaże się że to byli "cudowni kaci" w najbardziej patriotycznej służbie w "polsce ludowej". Hipokryzją jest wmawianie społeczeństwu że naczelnicy SB armia oficerów i pracowników SB nie wiedziała co się w tej służbie dzieje - to jest tak jakby "matak w domu zaprzeczała że syn pije a przecież pije codziennie i bije rodzine" - cały system był zbrodniczy oraz ludzie którzy za tym stali w szczególności właśnie SB oraz milicji - te organizacje w szczególności były winne temu co się w Polsce działo i odpowiadają za to jako organizacja przestępcza o charakterze zbrojnym korumpująca ludzi władzy oraz szeregi zwykłaych obywateli". A prawo w naszym kraju hmmmmmmmmm dużo jeszcze trzeba lat by było sprawiedliwe bo nawet nie jest "przyzwoite". Pytam jaką karą jest dla generała obniżenie emerytury z wysokosci 8.500 zł do 4.000 zł gdy pierwszy Premer III RP ma niecałe 3000 zł emerytury ??????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.