Facebook Google+ Twitter

Emerytury i służba zdrowia wywrócą budżet

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-17 07:35

"Nasz Dziennik" ostrzega przed demograficzną katastrofą, która nadciąga nad Polskę. Gazeta zwraca uwagę na jej finansowy wymiar.

Według gazety w 2030 roku czeka nas 120 miliardów złotych deficytu budżetowego: 80 miliardów więcej będziemy musieli przeznaczyć z państwowej kasy na emerytury i 40 miliardów na służbę zdrowia. Zdaniem gazety już za 20 lat staniemy przed dylematem - albo deficyt budżetowy na poziomie 10 procent PKB albo rozpad systemów zabezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

"Nasz Dziennik" pisze, że w 2030 roku około 30 procent polskiego społeczeństwa będzie w tak zwanym wieku poprodukcyjnym, ponieważ na emeryturę przejdą roczniki powojennego wyżu demograficznego. Pociągnie to za sobą wzrost wydatków budżetowych na świadczenia emerytalne i zdrowotne o 120 miliardów rocznie. Tę astronomiczną kwotę będzie musiało dostarczyć do budżetu w formie podatków pokolenie naszych dzieci i wnuków, które za 10-20 lat wejdzie na rynek pracy. Problem jednak w tym - pisze "Nasz Dziennik" - że jest ono bardzo nieliczne.

Efektem będzie drastyczne zredukowanie świadczeń emerytalnych i zdrowotnych.
Skutki nadciągającej katastrofy finansowej można w pewnym stopniu ograniczyć, jeśli natychmiast podjęta zostanie aktywna polityka prorodzinna, prourodzeniowa i antyemigracyjna, a systemy emerytalny i zdrowotny zostaną zreformowane w taki sposób, aby nie przerzucały całego ciężaru świadczeń na przyszłe pokolenia - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.