Facebook Google+ Twitter

Emerytury: mundurowych czekają zmiany

Na reformach mundurowych państwo może zaoszczędzić nawet 300 mld zł.

 / Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 UnportedSłynny Agent Tomek, który na emeryturę przeszedł w wieku 34 lat dostaje co miesiąc 4000 zł. Niezależnie od tego, ile zarobi, jego emerytura może się zmniejszyć najwyżej o 25 proc. - Łączenie emerytury z pracą jest dla mundurowych bardzo korzystne. Zdarza się, że mundurowy może dostawać po przejściu na emeryturę więcej, niż wynosiła jego pensja - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Aleksandra Wiktorow, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Rada gospodarcza opracowała projekt reformy, która ma przynieść oszczędności rzędu 300 mld. zł. Największą zmianą byłoby zastosowanie wobec pracowników mundurowych takich samych przepisów, jakim podlegają cywile. Oznaczałoby to konieczność przepracowania 35 lat, a także utratę praw do świadczeń emerytalnych w przypadku zarobków przekraczający 130 proc. średniej.

Prawdopodobnie premier nie zdecyduje się jednak na tak radykalną zmianę. Przeciwko reformie opowiada się też reprezentant związków zawodowych Piotr Wujec. - Nie można z dnia na dzień coś komuś narzucić, zabrać uprawnienia, które skusiły go do wykonywania tego zawodu - mówi Gazecie Wyborczej.

Bardziej prawdopodobny jest więc wariant reformy,w którym funkcjonariusze służ mundurowych nadal będą podlegali ekskluzywnemu systemowi emerytalnemu, jednak zlikwidowane zostaną niektóre przywileje. Stopniowo będzie też wydłużany czas pracy. zmiany te objęłyby tylko osoby wstępujące do służby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tasak
  • Tasak
  • 24.05.2011 17:53

Ludzie,obudźcie się,emerytury mundurowe to nie przywileje,to rekompensata za wieloletnie:-brak normalnego życia rodzinnego;-narażanie się na utratę zdrowia podczas szkoleń poligonowych;-pełna dyspozycyjność przez całą dobę itd....Nie potrafią tego pojąć cywile,którzy nigdy nie byli w wojsku a o nim decydują i wygłaszają brednie na temat służby, tak służby a nie pracy od 8:00 do 16:00.Gdzie są obecni dygnitarze, wcześniejsi dowódcy którzy nabrali wody w usta i nie chcą się wychylać, bo oprócz emerytury, pobierają uposażenie za ciepłe posadki w wysokich sztabach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 12.05.2011 21:33

Jeżeli ktoś mi sugeruje że zapłatą za prace ma być wcześniejsza emerytura to on w ogóle nie ma pojęcia związku pracy i wynagrodzenia Bo emerytura i jej wielkość wynikać powinna z sum wpłacanych na konto ZUS przez lata pracy.Dzisiejsze emerytury mundurowe to niszczenie wiedzy i doświadczenia ludzi którzy mogliby służyć Polsce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem taki dziwak, że zanim coś napiszę, lubię coś przeczytac. I wycztalem: ustawa z dnia 11 grudnia 1923 roku "o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów państwowych i zawodowych wojskowych", przyznawała prawo policjantowi do przechodzenia na emeryturę po 10. latach służby przy uprawnieniu do 40% pensji i zaliczeniu do wysługi emerytalnej za każdy następny rok po 2,4%. Ustawa z dnia 18 marca 1932 roku wprowadziła przechodzenie na emeryturę po 15. latach służby, utrzymując prawo do 40% uposażenia które wzrastało za każdy następny rok o 3% aż do wysokości 100% pobieranego uposażenia. Wiec zanim ktos powie, ze uprawnienia emerytane mundurowych to wymysl komuchow, niech sobie weźmie na wstrzymanie. Pyrsk, Ludkowie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam
Może by faktycznie coś zmienić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

tymi emeryturami karmiono sluzby inaczej/ utrwalaczy i wladzy ludowej w imie obrony socjalizmu aby skutecznie mogli palowac spoleczenstwoi /Polska jest jedynym krajem z demoludow -krajow ukladu warzawskiego w ktorym te przywileje zachowano kosztem spoleczenstwa kiedy to w Uni Eurpejskiej okres przejscia na emeryture jest znacznie dluzszy przy zachowaniu doswiadczenia i pelnej sprawnosci fizycznej KL

Komentarz został ukrytyrozwiń
1242
  • 1242
  • 11.05.2011 09:59

ALE... AGENT TOMEK nie nosił munudru..... więc Co ?
poza tym wojsko to także mundurowi... kolejarze , służba celna....itd... proszę się wyrażać ściśle gdy mówi się o przepisach prawnych, to chyba wypada....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.