Facebook Google+ Twitter

Emerytury niższe o niemal 600 zł? To wynik zmian w OFE

Jak podaje Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, rządowa obniżka składek do funduszy emerytalnych zaowocuje zmniejszeniem przyszłych emerytur nawet o 574, 79 zł.

 / Fot. LogoPremier Donald Tusk pod koniec zeszłego roku zaplanował obniżenie od kwietnia składek OFE z 7,3 do 2,3 proc. „Brakujące” 5 proc. Zostanie dopisane do specjalnego subkonta w ZUS i będzie wydawane na emerytury bieżące. W przyszłych latach składki te mają się zmieniać, aby w efekcie do 2017 roku w ZUS-ie znalazło się 3,8, a w OFE 3.5 proc. naszych składek.
Premier obiecuje, że emerytury na pewno mimo to nie zmaleją. Zapewnił nawet, że dzięki temu rozwiązaniu stopa zastąpienia – czyli stosunek ostatniej wypłaty do pierwszej emerytury – wzrośnie.

- Rząd nie przedstawił żadnych wyliczeń, jak ta zmiana odbije się na wysokości przyszłych emerytur - powiedziała Wyborczej.biz Ewa Lewicka, szefowa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która zrzesza 12 z 14 działających na rynku towarzystw.

Według przedstawionych przez nią wyliczeń Izby na zmianach w OFE tylko stracimy. Najpewniejszy scenariusz zakłada, że składki, które zostaną w ZUS, będą waloryzowane o stopę zwrotu z obligacji skarbowych. W takim przypadku nasza emerytura zmniejszy się o 298,70 zł. O wiele więcej, bo aż 574,79 zł, stracimy, jeżeli nasze konto w ZUS będzie waloryzowane na podstawie nominalnego PKB, czyli wzrostu gospodarczego plus inflacja.

Wyliczenia Izby dokonywane są dla osoby, która wchodzi na rynek pracy w 2011 r., pracuje przez 40 lat i dostaje przeciętne wynagrodzenie. Zmienne - inflacja, wzrost płac, PKB i stopy zwrotu - pochodzą z szacunków Komisji Europejskiej i firmy doradczej Deloitte. Wysokość opłaty w OFE ustalono na 3,5 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

doradca tomasz
 • doradca tomasz
 • 18.01.2011 07:52

Czy Wy naprawde nic nie widzice?
nie macie zadnych wniosków?
Na Boga...!
jak sobie sami nie zadbacie ani ofe ani zus nic Wam nie da!
ta zmiana to zamach na Nasza kase w ofe!dlaczego teraz z ofe zabierają do zus-u?bo tam sa prtawdziwe pieniądze!
zus jest bankrutem!totalnym bankrutem!pracuje w branży finansowej już trochę i mówie Wam odkładajcie na emeryture od teraz a najlepiej juz od wczoraj!
jeśli tego nie zrobice scenariusze sa 2:
-palenie opon pod sejmem,protesty itd..
lub jak sądze.. wojna domowa!w 2030 r jeden pracujący bedzie utzrymywał 4 emerytów!
tą są bardzo optymistyczne prognozy bo sądze bedzie jeszcze gorzej!
jest tyle fajnych opcji zeby odłożyc kase na starość!
ale co tam....
bedziecie płakać kiedy bedzie juz za późno!mojemu tesciowi zostało 13 lat do emerytury ja jako ze mam możliwość i wiedze dwoje sie i troje zeby nie musiał głodować za 13 lat-dzis pracuje za granica i nie ma opłacanych zadnych składek itd.Nie rozumie tego co się dzieje i jak cieżkie czasy nadchodzą!moi klienci dopiero jak nimi potrząsne rozumieją co się dzieje i co może sie stać!
pomoge każdemu kto chce miec na kromke chleba na starość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konpolski17
 • konpolski17
 • 17.01.2011 20:30

Niech cwaniacy którzy utworzyli OFE. przestaną marzyć o emeryturze pod palmami,niech przestaną robić wodę z mózgów tej większej części Polaków którzy uczciwie i ciężko zapracowali na swoje emerytury

Komentarz został ukrytyrozwiń
PingPong
 • PingPong
 • 17.01.2011 19:47

Kolega DongDing jest na bakier z matematyką i przepisami. Twoja koleżanka musiałąby odłyżyć w OFE jakieś 4500 zł, żeby dostać 18 zł emerytury z OFE :), może pracowała przez te 9 lat na 1/8 średniej krajowej ;)). A co do OFE, to prawda jest taka, że są to jedyne prawdziwe pieniądze na emeryturę dla większości Polaków, i również dla RODZIN większości Polaków są one JEDYNYM ubezpieczeniem na życie, jakie mają. Warto o tym pomyśleć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
staszka
 • staszka
 • 17.01.2011 18:58

lipa

Komentarz został ukrytyrozwiń
DongDing
 • DongDing
 • 17.01.2011 18:48

Ta w wyliczanka OFE jest wzięta z księżyca. OFE broni swej złodziejskiej pozycji - musowego wprowadzenia u siebie zmniejszenia zatrudnienia i rozpasania finansowego - i dla zmylenia Polaków podaje te bzdurne cyfry.
Moja koleżanka po 9-letnim płaceniu składek do OFE (przy wynagrodzeniu powyzej średniej krajowej) - przechodząc na emeryturę OTRZYMAŁA Z OFE 18,-złotych emerytury - którą ZUS dopisał do ZUS-owskiej !!!
Kiedy wszyscy przestaną OSZUKIWAĆ POLAKÓW ? KTO Z TYM ZAWALCZY ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
OBSERWATOR 2
 • OBSERWATOR 2
 • 17.01.2011 17:54

Żadne zmiany kosmetyczne, czy inne nie uratują nowego systemu emerytalnego,
Jest to niemożliwe głównie z trzech powodów:
1. Problemu niskich emerytur (dla osób z niskimi dochodami)
2. Udziału kobiet w populacji emerytów (sięgnie ponad 80 %) - a zasada wspólnego dalszego trwania życia dla mężczyzn i kobiet jest ekonomicznie uzasadniona jedynie dla proporcji 50 % mężczyźni i 50 % kobiety.
3. Rent rodzinnych wdów/wdowców – osoba nic nie robiąca przez całe życie będzie miała świadczenie nieraz 3 razy wyższe niż emerytura pracującej przez 35 lat kobiety i matki
Cała dyskusja nt. przyszłych emerytur to "bicie piany".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.