Facebook Google+ Twitter

Emerytury pomostowe nie dla nauczycieli

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-14 07:32

"Gazeta Prawna" informuje, że w tym tygodniu skończą się konsultacje projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak zapowiada na łamach dziennika, że rząd nie ugnie się pod presją związków zawodowych.

Te domagają się, aby świadczenia te były wypłacane zdecydowanie większej liczbie osób. Nauczyciele i wychowawcy zatrudnieni w szkołach i przedszkolach nie będą mieć prawa do tych świadczeń. Nie zyskają też do nich prawa, czego domagały się związki, osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku. Emerytury będą wypłacane wyłącznie osobom urodzonym w latach 1949-1968.

Według rządu, prawo do takich świadczeń uzyska 200 tysięcy osób wykonujących około 60 różnych prac uznanych przez ekspertów medycyny pracy za wykonywane w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze."Gazeta Prawna" pisze, że tylko kryteria medyczne, a nie polityczne czy społeczne, mają decydować, kto będzie mógł wcześniej opuścić rynek pracy.

W efekcie, około 900 tysięcy osób, które pracują w zawodach dających obecnie prawo do wcześniejszej emerytury, straci do nich prawo. Rząd zapowiada, że gotowy projekt ustawy trafi do Sejmu jeszcze w sierpniu, aby posłowie mogli się nim zając po wakacyjnej przerwie. Ustawa ma zostać przyjęta do końca roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.