Facebook Google+ Twitter

Emerytury pomostowe: Skarga posłów odrzucona

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-16 15:28

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę posłów na zasadę przyznawania emerytur pomostowych. Taka emerytura nadal nie będzie przysługiwać osobom, które rozpoczęły pracę w szczególnych warunkach po pierwszym stycznia 1999 roku.

Ustawa nie narusza zasady ochrony praw słusznie nabytych - argumentował sędzia Wojciech Hermeliński. Ogólnospołeczne korzyści z wprowadzenia ustawy przewyższają koszty jednostkowe - wyjaśnił Wojciech Hermeliński.

Jak zaznaczył przedstawiciel sejmu Grzegorz Karpiński - trybunał orzeczeniem potwierdził zasadę "ile uzbierasz składek, taką będziesz miał emeryturę". Poseł PO dodał, że ta zasada powinna mieć jak najmniej wyjątków.

Trybunał odrzucił również wniosek, że w wykazie prac w szczególnych warunkach powinny znaleźć się prace w hałasie, prace zmianowe nocne, oraz praca nauczycieli.

Sędziowie stwierdzili, że zawody szczególnie narażone na uciążliwe warunki podlegają już zapisom ustawy pomostowej, na przykład nauczyciele pracujący w ośrodkach wychowaczych lub schroniskach dla nieletnich.

Przedstawiciel wnioskodawców poseł PiS Andrzej Dera zapowiada, że o prawa tych pracownikówklub będzie walczył w Sejmie - opracowany jest projekt ustawy uzupełniającej listę zawodów narażonych na sczególne warunki. - dodał Andrzej Dera.
Rozprawie przewodniczył sędzia Adam Jamróz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.