Facebook Google+ Twitter

Emigracja do Australii na tle religijnym

To był akt sprzeciwu luteranów wobec regulacjom wydanym w pierwszej połowie XIX w. przez króla Prus, Fryderyka Wilhelma III von Hohenzollerna, gdyż oznaczały one ustępstwa w sprawach wiary. Pastor August Kavel z Klępska, dzisiaj wsi w Lubuskiem, zainicjował więc w 1838 r. emigrację wiernych do Australii.

Ks. Olgierd Banaś, w wypożyczonym stroju pastora, rozmawia z wiernymi o "przygotowaniach do drogi". / Fot. Jola PaczkowskaKlemzig - Klępsk - Ochla. / Fot. Jola PaczkowskaOd dwóch lat również duchowny, ks. Olgierd Banaś, proboszcz parafii w Łęgowie, do której należy Klępsk, jest inicjatorem widowiska historycznego "Emigracja z Klępska do Australii w 1838 r." Sam gra rolę klępskiego pastora, który wywiódł parafian do dalekiej Australii. Wszystko zaczyna się od nabożeństwa w kościele w Klępsku (osiem kilometrów od Sulechowa), wsi wtedy noszącej nazwę Klemzig.

Jadą przedstawiciele wszystkich pokoleń. Dzieci trzeba było dobrze do wyprawy przygotować. / Fot. Jola PaczkowskaOstatnie pranie. / Fot. Jola PaczkowskaPo krótkich przygotowaniach do drogi, załadowaniu dobytku w specjalnie do tego celu przygotowanych skrzyniach podróżnych, pożegnaniach, wierni wyruszają polnymi drogami na kilkunastu wozach konnych do portu rzecznego na Odrze w Cigacicach, wsi, która wtedy nosiła nazwę Tschicherzig. Stamtąd udadzą się w długą podróż na daleki, nieznany kontynent. Z Cigacic do Hamburga barkami, a potem z Hamburga do Australii statkiem "The Catherine".

"The Catherine" był czwartym, ostatnim statkiem. Wypłynęło nim łącznie 125 emigrantów. Wśród nich były nie tylko niemieckie rodziny, ale także polskie, spod Zbąszynia. Podobno podróż na kontynent kangurów - młody ląd, w którym pokładano wiele nadziei, bo życie tu było niedrogie, a w całej Europie panował wówczas głód - trwała cztery miesiące. Miejsce, do którego emigranci dopłynęli, znajdowało się kilometr na północ od dzisiejszego Port Adelaide. Na osiedlenie wybrali ziemię położoną ok. 7 km na północny wschód od centrum Adelaide. Założoną przez siebie wieś nazwali Klemzig, czyli tak jak tę, opuszczoną w Niemczech. Dzisiaj Klemzig jest dzielnicą Adelaide.

Pieczenie chleba. / Fot. Jola PaczkowskaAle wróćmy do lubuskiego Klępska. Wszystko odbywa się zgodnie ze scenariuszem, według dobrze przeanalizowanych źródeł historycznych. Tu nic się nie dzieje przypadkiem. Trzeba pamiętać, ze jest rok 1838. Każdy ma wyznaczoną rolę, do której starannie przygotowywał się m.in. pod okiem ks. Olgierda Banasia, któremu zależy, by widowisko było odegrane wiernie, żeby wyprawa wyglądała prawie jak 170 lat temu, więc poświęca temu wiele czasu.

Źródła mówią, że wśród emigrantów byli przedstawiciele takich zawodów jak stelmach, młockarz, gwoździarz, grzebieniarz, furman, płóciennik, strycharz, siodlarz, winogrodnik, parobek, kolonista, zagrodnik. Ale ponoć byli też złodzieje i pijacy, a także "kobiety niepohamowane".

Do portu w Cigacicach przybywają pierwsze wozy z emigrantami. / Fot. Jola PaczkowskaCzekając na statek. / Fot. Jola PaczkowskaWszystko musi być bliskie ówczesnym realiom, więc rolę wsi Klępsk (wtedy Klemzig) gra skansen etnograficzny w Ochli, gdzie przygotowuje się dania z kaszy jęczmiennej, słoninę, piecze chleb na drogę, suszy jagody, kwiat lipowy. Pierze się i przygotowuje ubrania, wcześniej samodzielnie uszyte, a także... zdobyte w lumpeksach.

Widowisko ma swój oddźwięk w Australii, bo dziś przecież nawiązanie kontaktów nawet z tak odległymi miejscami, także dla mieszkańców małej wsi, nie stanowi problemu.
Przeprawa łodziami. / Fot. Jola PaczkowskaI już na statku. / Fot. Jola PaczkowskaSą już Australijczycy (szóste pokolenie emigrantów), którzy po raz pierwszy przybywają do Polski, w podróż sentymentalną, śladami prapradziadków, by odtworzyć historię swojej rodziny, poszukać korzeni.

Zobacz też: Do Adelajdy! Migawki z widowiska historycznego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sle slowa pochwaly i wysylam Twoj artykul kolezance z lawy szkolnej ktora mieszka w Australii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To są doskonałe "żywe" lekcje historii. Godne naśladownictwa i propagowania. Nie dziwię się , że cieszy się popularnością wśród rodzin emigrantów jak i wielu innych osób. Rzetelny reprtaż, świetny. Mam nadzieję , że będzie przykładem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.07.2009 13:38

....a ja nic a nic o tym nie wiedziałem.... Jolu, a może ich śladem?.... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.