Facebook Google+ Twitter

"Emigranci" Mrożka - niezwykły spektakl

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-18 12:08

Teatr Wiczy z Torunia - w ramach programu Teatr Polska - zagra dla publiczności województwa warmińsko-mazurskiego niezwykły spektakl. Będą to "Emigranci" Sławomira Mrożka grani w... prawie 40- letnim vanie.

"Emigranci" to wybitne dzieło Sławomira Mrożka i jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego. Spektakl „Emigranci” zaś to niezwykłe wydarzenie - grany jest on bowiem w prawie 40-letnim mercedesie dla kilkunastu widzów. Reżyserem spektaklu jest Romuald Wicza Pokojski.

Przedstawienie oklaskiwano w Anglii, Szkocji, Irlandii i Niemczech, a od 5 do 11 października 2009 roku będzie je mogła obejrzeć publiczność w siedmiu miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego. W sumie odbędzie się czternaście spektakli (po dwa w każdej miejscowości), a po każdym z nich zorganizowane będą spotkania z widownią, na których prowadzone będą dyskusje na temat emigracji oraz rozmowy o Sławomirze Mrożku i istocie teatru. Prezentacja spektakli odbędzie się przy współpracy z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Teatr Polska to projekt Instytutu Teatralnego w Warszawie realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inspiracją projektu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego. Założeniem projektu jest dotarcie do środowisk pozbawionych kontaktu z twórczością teatralną oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. W ramach projektu Teatr Polska Teatr Wiczy z Torunia zyskał rekomendację Instytutu Teatralnego dla spektaklu "Emigranci" Sławomira Mrożka.

Teatr Wiczy o "Emigrantach":

"Spektakl gramy w 33-letnim mercedesie L 508 D. To jest samochód-camping, służący do podróżowania przez długi czas bez konieczności wracania do domu. Naszą pierwszą myślą, kiedy go [ten samochód] zobaczyliśmy, było - to taki dom dla emigrantów! Zmieniliśmy podejście do dramatu Mrożka, wstawiając go w aktualną, możliwą i tu (w Polsce przystępującej do Unii Europejskiej) i tam (w Europie zachodniej) sytuację. Nie bez znaczenia są doświadczenia aktorów grających postaci XX i AA: Radosława Smużnego i Krystiana Wieczyńskiego...

Współczesny "wóz Drzymały" staje się miejscem akcji dla dramatu "Emigranci". Możliwość wpuszczenia na spektakl tylko dziesięciu osób (aktorzy i widzowie) stwarza atmosferę reality show. W tej sytuacji samochód staje się naszym (widzów i aktorów) domem, którym wjeżdżamy (dosłownie i w przenośni) do Europy. Tak jak w każdym domu chodzimy do łazienki, oglądamy telewizję, jemy, śpimy...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.