Facebook Google+ Twitter

Emir Doku Umarow przyznaje się do zamachów w stolicy Rosji

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-04-01 07:57

Lider islamistycznych separatystów i samozwańczy emir Kaukazu Północnego Doku Umarow przyznał się do organizacji zamachów w moskiewskim metrze. Na stronie Kavkaz Center pojawiło się nagranie, w którym Umarow twierdzi, że osobiście zlecił krwawe ataki.

Emir Kaukazu Północnego tłumaczy, że zamachy były odwetem za śmierć czeczeńskich cywilów 11 lutego tego roku. - Funkcjonariusze FSB zabili biednych wieśniaków, a tych, którzy przeżyli, dorżnęli nożami. Zwłoki zbezcześcili - mówi Umarow.

Przywódca terrorystów powiedział jednocześnie, że zachodnie i rosyjskie media wypaczają prawdziwy obraz zamachów z Moskwy. Jego zdaniem prawdziwi sprawcy tragedii to prezydent i premier Rosji. Lider kaukaskich mudżahedinów potwierdził również, że akcje odwetowe będą kontynuowane na terytorium Rosji.

Nagranie jest datowane, według strony Kavkaz Center, na 29 marca, czyli na dzień zamachu. - Uważam, że film jest autentyczny - mówi ''Polsce'' ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas Krzysztof Liedel. - Trzeba jednak pamiętać, że organizacje, takie jak Doku Umarowa, często podpisują się pod zamachami, których nie dokonały same - wyjaśnia.

Dlaczego Umarow bierze odpowiedzialność dopiero dwa dni po zamachach? - Po pierwsze, musi dbać o własne bezpieczeństwo. Film jest zawsze tropem dla służb bezpieczeństwa. - uważa Liedel. - Po drugie, tuż po zamachach opinia publiczna jest w szoku, a władze mogą zastosować pewne embargo informacyjne. Dlatego przyznanie się do zamachu emituje się kilka dni później, kiedy emocje nieco opadają i łatwiej jest trafić do szerszego grona ze swoim przesłaniem - dodaje ekspert.
Rosyjskie media po raz pierwszy krytykują Kreml za porażkę w walce z terrorystami.

Czytaj więcej: Polskatimes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.