Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14736 miejsce

Empatia. To się liczy we współczesnym świecie

Co tak naprawdę liczy się w dzisiejszym świecie? Na pewno nie siła fizyczna. Jej miejsce zajął złożony zestaw umiejętności społecznych, których musi się nauczyć każde dziecko – empatia, praca zespołowa, zdolności przywódcze i umiejętność zmieniania rzeczywistości.

Świat się zmienia szybciej niż kiedykolwiek. Wraz z przyspieszonym rozwojem, miliony ludzi, wcześniej pozbawieni takiej możliwości, aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Od końca czasów niewolnictwa i kolonizacji, przez powstanie demokracji, ruchów praw kobiet, obrońców praw człowieka, aż do współczesnej rewolucji technologicznej, która wyzwoliła idee i przedsięwzięcia ludzi z całego świata, doświadczamy zrównania hierarchii i rozproszenia władzy z rąk nielicznej elity, w ręce każdej jednostki. Otwarte zostały drzwi do przyszłości, w której każdy człowiek może i powinien sprostać rosnącej liczbie wyzwań społecznych pojawiających się każdego dnia.

Odnalezienie się w świecie gwałtownych zmian może przysparzać problemów. W przeszłości istniała hierarchia społeczna, która, w pewien sposób, porządkowała rzeczywistość. Dziś żyjemy w zdecentralizowanym świecie, w którym każdy musi posiadać inicjatywę, pewność siebie i mieć łatwość w podejmowaniu decyzji. Każdy powinien umieć porządkować informacje i działania, w świecie szumu informacyjnego i dwuznaczności, a także powinien czuć się swobodnie pracując w zespole. Już dziś można zaobserwować jak czołowe przedsiębiorstwa walczą o pracowników posiadających te umiejętności społeczne. Aby przetrwać w świecie gwałtownych zmian i nie zostać zmarginalizowanym, a także przyczyniać się do skutecznego rozwiązywania problemów, wszyscy musimy uczyć się jak być animatorami przemian.

W tej nowej rzeczywistości empatia jest jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności. Jest to podstawa rozwiązywania konfliktów, współpracy w zespole, umiejętności słuchania i podejmowania decyzji w sytuacji, w której nie ma żadnych reguł ani precedensów oraz rozwiązywania problemów i wprowadzania zmian. Konieczna jest empatia praktyczna - umiejętność zrozumienia co inni ludzie czują i podejmowanie działań w sposób który nie wywoła krzywdy, a będzie wspierał zmiany na lepsze. Przez ostatnie 30 lat doświadczaliśmy zarówno rosnącego uznania dla miejsca zajmowanego przez empatię w społeczeństwie, jak i fali nowych pomysłów na odkrycie jej pokładów w jednostkach.

Inicjatywa Ashoki Empatia (www.startempathy.org) to propozycja dla osób, dla których działania, mające u podstaw empatię w stosunku do dzieci, młodzieży, dorosłych pracowników firm czy organizacji społecznych – są kluczową wartością. Inicjatywa Ashoki buduje ruch społeczny takich osób oraz dzieli się dobrymi rozwiązaniami członków Ashoki.
Sukcesy inicjatywy są wymierne. Polegają na tym w jaki sposób my wszyscy zmieniamy myślenie o byciu rodzicem, pracownikiem, pracodawcą, w jaki sposób edukujemy siebie i nasze dzieci w świecie, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
Ashoka jest międzynarodową organizacją społeczną, założoną w 1980 roku, która wyszukuje i zrzesza wyjątkowe osobowości, wprowadzające innowacyjne rozwiązania problemów społecznych. Przez 30 lat Ashoka stworzyła sieć 3000 czołowych przedsiębiorstw społecznych z całego świata, wspierając tym samym zmiany we wszystkich regionach potrzebujących wsparcia. W hinduskim sanskrycie słowo Ashoka oznacza „nieobecność smutku.
Po pierwsze, proponuje przedsiębiorcom społecznym wsparcie finansowe i merytoryczne w definiowaniu modelu swojej działalności. Po drugie, pomaga im nawiązywać kontakty z innymi członkami społeczności Ashoki, w ten sposób przyczyniając się do zwiększenia ich oddziaływania, promowania idei i doświadczeń. Po trzecie wreszcie, wspiera budowę infrastruktury i mechanizmów finansowych, niezbędnych do rozwoju sektora społecznego i umożliwiających rozprzestrzenianie się innowacji w skali globalnej – m.in. poprzez program Globalizer.

Inicjatywa Empatia promuje zachowania rozwijające empatie w szkołach oraz lokalnych społecznościach. W efekcie twórcy projektu chcą zatrzymać takie zjawiska jak nienawiść na tle rasowym, etnicznym, akty przemocy oraz prześladowania. Jednocześnie oczekują wzrostu współpracy, otwartości i umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów w rozmaitych środowiskach.

Aby przyczynić się do rozwoju tej i innych inicjatyw Ashoki można zostać wolontariuszem Ashoki, wstąpić do Ashoka Support Network – sieci przedsiębiorców biznesu, nominować społecznego przedsiębiorcę na członka Ashoki, jak również proponować inne formy zaangażowania we wprowadzanie zmiany społecznej.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.