Facebook Google+ Twitter

Empik bez książek? Po czytelnikach bojkot rozważają wydawnictwa

Biografia Danuty Wałęsy może zniknąć z Empiku. Wydawnictwo Literackie rozważa wstrzymanie dostaw książek, jeśli nie otrzyma zaległych płatności. Takich wydawców jest znacznie więcej.

- Nie wiem, czy siedem największych wydawnictw kraju stanowi 20, 30, czy 40 proc. rynku literackiego, ale jest to realna siła, która właśnie negocjuje z Empikiem - mówi w rozmowie z Wiadomościami24 Grzegorz Głódkowski, dyrektor handlowy Wydawnictwa Literackiego. Oprócz własnego ma na myśli również wydawnictwa Nasza Księgarnia, Prószyński, Zysk i S-ka, Czarne, Demart, Media Rodzina i Helion. Ich książki, tuż przed świętami, być może znikną z Empiku.

 / Fot. Brian0918/C.C. 3.0Przyczyną ewentualnego bojkotu są zaległe płatności. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", największa krajowa sieć księgarń zalega swoim partnerom po kilkaset tysięcy złotych. - Grupa wydawców negocjuje, każdy osobno i wszyscy razem. Żądamy tylko, aby nas traktować normalnie i dostać po 120 dniach zapłatę - mówi Głódkowski.

Zaskakuje długi termin płatności. Sto dwadzieścia dni to przecież jedna trzecia roku. Czy Empik narzuca wyjątkowo niedogodne zasady? - Nie, to są normalne warunki w tym biznesie - odpowiada pracownik Wydawnictwa Literackiego. A właściwie byłyby normalne, gdyby sieć ich dotrzymywała.

Przeciwko sieci skierowała się też część czytelników. Facebookowa strona akcji „Nie karm książkowego potwora” zgromadziła już 4 tys. fanów. Uczestnicy namawiają, aby kupować książki w małych księgarniach. Do akcji można się przyłączyć podpisując internetową petycję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wlaścicielom Empiku przewrocilo sie w glowach. Wszyscy wydawcy, ktorych znam osobiście, twierdza,że jest to firma, ktora nie placi. Ceny też mają jak z księzyca. Pora rzeczywiscie dać jej nuczkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coż to zatem za "interneuci" założyli stronę akcji na FB? : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sumie Empik nie różni się niczym od dużych sieci handlowych, które także narzucają warunki zakupu producentom, Ciekawi mnie jak Media Markt/Saturn wywiązują się z płatności za książki/muzykę/multimedia. Czy empik jest wyjątkiem?
Osobiście liczę na planowane na marzec 2012 wejście Amazon na polski rynek. Myślę że zapoczątkuje to dużo zmian a Empik przestanie wreszcie terroryzować polski rynek wydawniczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.