Facebook Google+ Twitter

Empik przy Nowym Świecie pozbywa się reklam

Dzięki staraniom stołecznej konserwator zabytków oraz Zygmunta Stępińskiego, syna projektanta kamienicy, już w maju budynek Empiku będzie można oglądać w całej okazałości. Szpecące reklamy mają wreszcie zniknąć z elewacji.

Walkę z nielegalnymi reklamami kilka lat temu rozpoczęła stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka. Na celowniku znalazła się nie tylko kamienica przy ulicy Nowy Świat, ale także między innymi budynek hotelu Saskiego.

Pomimo nakazu wystosowanego do sieci sklepów Empik, reklamy nadal "zdobiły" elewację kamienicy. Najemca budynku postanowił odwołać się od decyzji do generalnego konserwatora zabytków. Ten, wniosek jednak odrzucił. W związku z tym, jak zapewniła Monika Marianowicz, rzecznik sieci sklepów Empik, reklamy zostaną usunięte najpóźniej do 15 maja b.r. Dodała także, że wszelkie ubytki w elewacjach zostaną uzupełnione.

Jak czytamy na Wreszcie reklamy znikną z kamienicy Empiku, radości nie kryje syn projektanta kamienicy. On także interweniował w sprawie szpecących budynek reklam u konserwatora zabytków. Podobną opinię wyraził Jakub Wacławek, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. To z inicjatywy tej organizacji kamienica przy Nowym Świecie wpisana została na listę powojennych obiektów architektury określających tożsamość stolicy.

Kamienica powstała w 1948 roku, według projektu Zygmunta Stępińskiego i Mieczysława Kuźmy. Napis "Cały naród buduje stolicę" umieszczony na elewacji budynku nawiązuje do okoliczności powstania kamienicy. Środki na rozpoczęcie budowy pozyskano ze Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy, który stworzono m.in. dzięki obłożeniu pensji wszystkich Polaków półprocentowym podatkiem. Kamienica przez pewien czas była zresztą siedzibą władz tego funduszu.

Konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka zapowiada, że reklamy będą musiały także zniknąć z budynku hotelu Saskiego i kamienicy u zbiegu Nowego Światu i ul. Świętokrzyskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

> palmusom z warszawy gratulujemy palmy

No co... Przynajmniej pozbyliśmy się krzyża z pod pałacu prezydenckiego. Palma może zostać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Szpecące reklamy mają wreszcie zniknąć z elewacji.

A kiedy z reszty miasta??? Czy ktoś się kiedyś w końcu za to weźmie???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Led
  • Led
  • 04.03.2011 13:32

palmusom z warszawy gratulujemy palmy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.