Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4734 miejsce

EMSA Capital Fund ratuje szpitale na świecie

Żywiecki Famed staje na nogi dzięki, funduszowi inwestycyjnemu EMSA Cpital Fund. To on trzy lata temu przejął zarządzanie światowym liderem w dostarczaniu sprzętu medycznego.

W 2011 roku po ogłoszeniu wyroku o upadłości likwidacyjnej przez bielski sąd rejonowy nikt nie przypuszczał, że Famed się z tego podniesie. Losy światowego lidera były przesądzone.

FamedŻywiec?

Firma rozpoczęła działalność w Żywcu w roku 1867, jako mały producent z branży chemicznej. Po zmianie właściciela w roku 1901, firma zajęła się obróbką drewna, początkowo produkując zapałki, następnie rozszerzając działalność o produkcję wyrobów z metalu.
W roku 1921, zakład rozpoczął produkcję bardziej zaawansowanych mebli ze stali chromowanej. W roku 1946, firma została znacjonalizowana i stała się przedsiębiorstwem państwowym, produkującym swoje wyroby pod marką Fabryka Mebli Stalowych „ Wschód” na Zadzielu. Wypełniając obowiązki nałożone przez odradzający się po wojnie kraj, firma zmieniła profil i rozpoczęła produkcję mebli szpitalnych i stała się częścią słynnej grupy polskich producentów sprzętu medycznego.

Problemy finansowe zaczęły się w 2009 roku. Załoga zaczęła się stopniowo kurczyć. 2011 roku pracowników było już o połowę mniej w porównaniu do roku 2009, czyli 600. Famed utracił płynność finansową i przestał wypłacać pensję swoim pracownikom. Kilka przypadków znalazło swój finał w sądzie.

Zmiana na lepsze

Od momentu przejęcia spółki przez EMSA Capital FundFamed wychodzi na prostą. Firma w ubiegłym roku podpisała wielomilionowy kontrakt na dostawę stołów operacyjnych do Egiptu, a także kontrakt na dostawę łóżek szpitalnych do Serbii. Dzięki współpracy z GE Helatcare, stał się wyłącznym dystrybutorem ramion C (mobilnych aparatów RTG).

W minionych latach ustabilizowaliśmy pozycję na krajowym rynku sprzętu medycznego. Liczymy, że współpraca z GE, komplementarność oferty obu firmpozwala oferowaćzestawy wyposażenia sal operacyjnych i oddziałów intensywnej terapii, przyczyni się do umocnienia naszej pozycji w Polsce. Systematycznie zwiększamy zaangażowanie na rynkach zagranicznych (…). Koncentrujemy się na krajach azjatyckich i Europie- mówi Marek Suczyk, wiceprezes zarządu, Famed Żywiec.

Firma planuje wprowadzić na rynek nowe produkty i umocnić swoją pozycję na decydującym rynku. Swoją premierę ma mieć stół Hyperion oraz łóżka Prodigy.
Spółka nie osiada na laurach i chce debiutować na rynku amerykańskim i w Kanadzie.

Istotne dla nas rynki Azji i Europy to nie wszystko. Pracujemy nad tym, aby nasze produkty były dostępne na niezwykle wymagającym runku amerykańskim i Kandzie i to jeszcze w pierwszej połowie 2017 roku- dodaje Marek Suszyk.

Ambitne plany Famedu rozszerzania i odbudowy firmy niosą za sobą szereg zmian. Muszą zwiększyć ilość zatrudnienia i tak zaplanować przyszłość spółki tak aby historia nie zatoczyła koła.

Spółka zanotowała w roku 2015 wzrost przychodów o 85 procent w porównaniu do roku 2014. Łączne dochody lat 2014-2015 wyniosły 97 mln złotych.

Niepokojący może być fakt, że większość z tych dochodów stanowi rynek zagraniczny (63 proc.), a nie krajowy. Rynki kluczowe dla Famedu to przede wszystkim, Egipt, Arabia Saudyjska, Emiraty Arabskie, Chiny, Rosja i kraje pozostałe po rozpadzie ZSRR.


Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Żywiec Famed


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.