Facebook Google+ Twitter

Encyklika społeczna papieża Benedykta XVI

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-09 08:13

"Caritas in Veritate" rodziła się w bólach, ale zaskakuje precyzją i głębią. Papież staje na pozycjach alterglobalizmu dokładając doń chrześcijańską antropologię i ewangeliczne źródła.

Prezentacja najnowszej społecznej encykliki Ojca Świętego Benedykta XVI. Nz. przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Jarecki. / Fot. PAP/Grzegorz JakubowskiZ encykliki będą niezadowoleni neoliberałowie, neokonserwatyści oraz polski Kościół, który moralnie afirmował neoliberalną transformację. Jej skutki krytykuje teraz sama Stolica Apostolska. Papież potępia klasyczną mainstreamową gospodarkę wolnorynkową, której istotą jest zysk. Żadna ideologia ekonomiczna nie może relatywizować człowieka. To dobro wspólne jest celem ekonomii. Kiedyś klasycy liberalizmu tacy jak Isajah Berlin wyśmialiby papieża. Ale nie dzisiaj.

Co według ojca świętego doprowadziło do kryzysu? Spekulacja, zanik ludzkiej przedsiębiorczości i klasy średniej, delokalizacja kapitału, wymknięcie się międzynarodowych korporacji spod kontroli państwa.

Co może zaradzić obecnej sytuacji? Nowe, prosocjalne formy gospodarki rynkowej, spółdzielcze metody zarządzania pieniądzem, rozsądny interwencjonizm państwa, silne - patrzące na ręce korporacjom związki zawodowe. Ale przede wszystkim powrót do etyki w dziedzinie społecznej.

Jaka jest społeczna rola Kościoła? Wspierać ruch obywatelski i wpływać na poszerzanie roli związków zawodowych, zabierać głos w obronie słabszych warstw społecznych, ostrzegać ludzi przed zadłużaniem się i konsumpcjonizmem, humanizować obszar zarządzania informacją.

Globalizacja - termin wytrych zaistniał kilka razy w encyklice, ale w innym kontekście, niż ten do którego przyzwyczaiły nas media. Refleksja na globalizacją sprowadza się do następującej konstatacji: czym jest globalizacja to jedno, ale kto ją kontroluje? Globalizacja musi być przewidywalna i zaprzęgnięta w rozwój wszystkich ludów równomiernie.

Lecz najbardziej szokuje wezwanie Benedykta XVI do utworzenia rządu światowego.

Tego rodzaju władza - zastrzega papież - musi być regulowana przez prawo, przestrzegać w sposób spójny zasady pomocniczości i solidarności, być ukierunkowana na realizację dobra wspólnego, zaangażować się w realizację autentycznego integralnego rozwoju ludzkiego, inspirującego się wartościami miłości w prawdzie.

Wychowany na Państwie Bożym świętego Augustyna Benedykt wyraża tęsknotę za doskonałym porządkiem co może irytować przeciwników federalizmu. W pozostałej części swojej encykliki silnie piętnuje praktykę arbitralnego narzucania jedynego słusznego modelu ekonomicznego czy kulturowego. Więc prędzej mu chodzi o ochronę słabych w ramach takiego globalnego porządku.

Na powstanie encykliki mieli największy wpływ hierarchowie sceptycznie nastawieni do liberalizmu. Ciekawostką jest, że papież zapożyczył wiele refleksji od abp. Marxa, który jak jego "imiennik" pochodzi z Trewiru i napisał książkę "Kapitał". Zawarł w niej wiele cierpkich uwag pod adresem kapitalizmu i zastosował marksistowskie narzędzia analizy: ostrzegał np. przed płynnością i koncentracją kapitału. Oczywiście niemiecki duchowny twardo stoi na antropologicznym gruncie chrześcijańskim i broni realnej własności, drobnego kapitału i zasady pomocniczości. Niemniej dość istotne jest, że przepaść między lewicą a Kościołem jeśli chodzi o krytykę wielu działań korporacji jest mniejszy niż by się wydawało a przeciwnicy niekontrolowanej globalizacji mają nowego sojusznika.

Papież nie dał się uwieść nie mającym pokrycia zapewnieniom o zbawiennym wpływie technologii i bogactwa produkowanego przez zachód na Afrykę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.07.2009 09:42

To jest głos przyzwoitości, humanitaryzmu i rozsądku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.