Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24903 miejsce

"Enea" omija prawo. Prezes spółki zarobi kilka razy więcej niż powinien

Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", spółka "Enea" płaci swojemu prezesowi kilka razy więcej niż pozwala prawo. Co więcej, sprawa spółki, która znalazła sposób na ominięcie ustawy kominowej, ma aprobatę rządu.

"Dziennik" informuje, że zarobki Macieja Owczarka, prezesa "Enei", wzrosły o osiem razy.
"Enea" jest poznańską spółką energetyczną kontrolowaną przez skarb państwa. 51 procent udziałów w koncernie należy do rządu.

Według obowiązującej ustawy, prezes zarabiał do tej pory 6-krotność średniego wynagrodzenia, a więc około 20 tys. zł miesięcznie. Natomiast od 1 lipca jego pensja miesięczna zwiększyła się przynajmniej o 60 tys. zł. Jeśli dodać do tego premie, to Owczarek może zarabiać nawet 150 tys. zł na miesiąc. Jednak jednocześnie prezes nie naruszył ustawy kominowej, co "DGP" określa jako prawno-płacowy majstersztyk.

Czytaj także: Rodzina prezesa PKP zarabia na zleceniach od kolei

Maciej Owczarek do 1 lipca pracował na zasadzie zwykłej umowy o pracę. Teraz podpisał jednak kontrakt menedżerski i będzie pracował także dla innych spółek należących do tej samej grupy, co "Enea SA". W tych spółkach ustawa kominowa nie obwiązuje. Taka decyzja została podjęta przez dziesięcioosobową radę nadzorczą.

Jak donosi "Dziennik", członkowie rady powiedzieli nieoficjalnie, że ich zgoda na kontrakt menedżerski dla prezesa miała na celu obejście ustawy kominowej. Twierdzą także, że takie działania są powszechne w innych państwowych spółkach energetycznych.

Rząd nie reaguje w sprawie, mimo że powinien czuwać nad przestrzeganiem prawa. Również przedstawiciele rady nadzorczej "Enei" i sam zainteresowany nie zabrali oficjalnie głosu.

Źródło: dziennik.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

obserwator
  • obserwator
  • 28.07.2011 22:51

Co na to Premier Tusk ? robi z ludzi marionetki pociągając za sznureczki...w imię kryzysu i ratowania gospodarki - "zaciskać" pasa...a tak na prawdę aby móc sobie jeszcze bardziej wypychać kiesy...Bezczelność i hipokryzja...kradną na "morgi" w białych rękawiczkach...szarego obywatela, stłamsić, wycisnąć...to nie społeczeństwo jest dla państwa, to państwo jest dla ludzi...jak widać Tusk świetnie dzieli społeczeństwo na szlachtę i niewolników...

Komentarz został ukrytyrozwiń
justyna ...
  • justyna ...
  • 28.07.2011 22:37

złodziej...
co na to pan Tusk? spółka kontrolowana przez skarb państwa? jak kontrolowana? śmiech na sali!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.