Facebook Google+ Twitter

ENEMEF. Niezwykła filmowa noc z "Władcą pierścieni"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-09-02 23:32

Z filmów zapamiętujemy wygłaszane przez aktorów teksty. Oto jedna z dialogowych kwestii pojawiających się na seansie „Ziemi obiecanej” brzmiała: "Dobrze wiesz, że nie ma takiego łajdaka, który nie chciałby przez moment być Aniołem..."

powszechnie udostępniona ilustracja Public domain z Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Unico_Anello.png / Fot. XanderOglądając pełną wersję ekranizacji powieści Tolkiena, przypomniała mi się ta kwestia, trafiając po raz kolejny wprost do serca. W życiu nie jesteśmy idealni. Mijamy się z prawdą, oszukujemy i zawodzimy swoich najbliższych. Bywamy, czasami niesłusznie, oskarżani o najgorsze zbrodnie. W realnym życiu człowiek nie ma wielkich szans na odkupienie, ale w świecie baśni, owszem. Dlatego tak bardzo tęsknimy za opowieściami, które czytali nam do snu dziadkowie i rodzice.

Któż z nas nie chciałby mieć w sobie tej dziecięcej naiwności, niewinności i niesamowitej wiary, jaką posiada obarczony śmiertelnie niebezpieczną misją Frodo Baggins. W drodze do Mordoru, gdzie musi wrzucić w piekielną czeluść najważniejszy ze wszystkich pierścieni świata, unika spotkania z wrogami, ale zyskuje także naturalnych sprzymierzeńców. Kto z nas nie chciałby mieć wśród swoich przyjaciół tak szlachetnego bohatera, jakim jest Viggo Mortensen kreujący postać Obieżyświata. Nie tylko kinowy widz pragnie zmiany codziennych wrażeń w ponadczasowe uniesienia, jakich doznaje na seansach takich filmów, jak „Władca pierścieni”.

Lubimy baśnie, kochamy legendy, bo w tym świecie podróżujemy razem ze swoimi marzeniami. Tam jesteśmy pozbawieni swoich wad i przywar, bo w baśniach są od nas o wiele gorsi i bardziej podli ludzie, okropniejsze stwory… Są tam również mądrzejsze, piękniejsze i szlachetniejsze istoty. Człowiek podczas filmowej projekcji chętnie poddaje się iluzji kina. Naturalnie solidaryzuje się z tymi, którzy walczą w imię prawdy. Współczuje pokrzywdzonym i utożsamia się ze wspaniałymi rycerzami, nieziemsko wprost pięknymi istotami, które w normalnym czasie i zwykłym życiu nie są dla nas dostępne.

Codzienność jest często pozbawiona tak żywych barw, jakie rzuca projektor na ekran kina. Wypełnia ją dojmująco smutny odcień szarości i czarno - białych opinii jakże często niesprawiedliwie i pochopnie oceniających nas ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.