Facebook Google+ Twitter

ENEMEF. Noc z "Władcą Pierścieni" w pięciu punktach

W piątek 31 sierpnia ENEMEF zorganizował pokaz Władcy Pierścieni w wersjach reżyserskich Petera Jacksona. Prawie dwunastogodzinna wędrówka ścieżkami Śródziemia nasunęła mi kilka spostrzeżeń.

Fragment bilbordu przed Multikinem w Gdańsku. / Fot. Daria Magdalena Marzec

1. Dobrze mieć tatę reżysera


We wszystkich trzech częściach filmu zagrały dzieci Petera Jacksona. W "Drużynie Pierścienia" Billy i Katie jako hobbickie dzieci, przysłuchiwali się opowieści Bilba Bagginsa, gdy ten wspominał swoje przygody. W "Dwóch Wieżach" podczas bitwy o Helmowy Jar, dzieci wraz z innymi, ukrywały się w jaskiniach. W ostatniej z ekranizacji, potomstwo Jacksona, żegnało jeźdźców Minas Tirith jadących na bitwę.

2. Autorze, uważaj co piszesz


Wykuto 20 pierścieni: 3 dla elfów, 7 dla krasnoludów, 9 dla ludzi, oraz 1, który miał rządzić pozostałymi pierścieniami. 3-7-9-1, czytając tę liczbę od tyłu otrzymujemy 1973, czyli rok, w którym zmarł Tolkien. Zastanawiający zbieg okoliczności.

Multikino w Gdańsku przed i po maratonie Władcy Pierścieni / Fot. Daria Magdalena Marzec

3. Odwieczny problem: charakteryzacja i ubiór


Kiedy widz ogląda film, znając jego fabułę, ma prawo skupić się detalach. Daje to często ciekawe efekty, szczególnie kiedy kilku takich widzów siedzi obok siebie. Trafiłam na sąsiedztwo fanów, którzy przyszli wspólnie wyłapywać błędy w filmie. Koledzy wychwycili kilka przemieszczających się zadrapań, na twarzy Froda i Arweny, Miecz Aragorna zamocowany u pasa, tak by wyjąć go lewą ręką, a w końcu wyjął go prawą. Podczas bitwy u wrót Czarnej Bramy, Gandalf ma na ręku zegarek, a w scenie gdy zbliża się do króla Rohanu, ma na nogach adidasy, a oczy Legolasa zmieniają kolor w różnych scenach, raz są niebieskie, a raz brązowe.

4. "Oko w oko" z Okiem


Motyw oka wykorzystywany jest w wielu religiach i wierzeniach. W religii chrześcijańskiej mamy oko opatrzności symbolizujące Boga, w wierzeniach tureckich oko proroka chroniące przed złymi urokami, ale prototypu należy szukać w wierzeniach starożytnego Egiptu, gdzie oko było symbolem boga Horusa. Także motyw wszystkowidzącego Oka Saurona nie jest niczym oryginalnym, a w dzisiejszym, młodzieżowym slangu zwrot "Oko Saurona" używane jest jako synonim... odbytu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.