Facebook Google+ Twitter

EnEn Feliksa Falka wchodzi na ekrany kin

Recenzja najnowszego filmu Feliksa Falka opowiadającego o ludzkiej omylności z wielką powodzią z 1997 roku i klimatycznym Wrocławiem w tle.

Plakat promujący film / Fot. dystrybutorIdąc na EnEn, miałem w pamięci poprzedni film reżysera: Komornika. Muszę przyznać, że w tamtym obrazie raziło mnie, iż był to scenariusz jakby pod Hollywood uszyty. Duchowa przemiana głównego bohatera, cynicznego komornika, wydała mi się nazbyt naiwna jak na polskie realia.

Dlatego miło się zaskoczyłem widząc pierwsze dokumentalne, dynamiczne sceny EnEn, Wrocław z wielkiej powodzi w 1997 r. Co prawda operator projektora nie do końca wymierzył sobie poziom, więc kilka pierwszych scen EnEn obejrzeliśmy ucięte do połowy...

Film opowiada historię młodego lekarza psychiatry (w tej roli Borys Szyc), który decyduje się na niekonwencjonalną terapię, angażując się emocjonalnie w relację z pacjentem. Szyc w roli młodego psychiatry powiela pewną znaną z innych kreacji manierę, tak jakby ktoś kiedyś mu powiedział, że grając w ten sposób, będzie świetny.

Wiadomo, jak mówił inżynier Mamoń: „Polak lubi oglądać to, co zna”. Nawet najzwyklejsze dialogi w wykonaniu aktora są super dynamiczne, nie jestem przekonany, czy potęguję to u widza poczucie realizmu. W moim odczuciu było to nazbyt manieryczne i trochę irytujące.
Poza tym drażnił mnie (wspomniany już przy okazji Komornika) hollywoodzki rys scenariusza. Główny bohater to idealista i indywidualista. Widz bez trudu zauważa, że wyróżnia się z tłumu, jest przebojowy, niełatwo go zagiąć, ani przegadać. O współpracownikach mówi: moi ludzie. To dowódca, a jego okręt pruje fale. Pomagają mu inne, równie jak on, oryginalne postaci: np. fotograf Robert, który o sobie mówi: „Pojechałem do Indii, żeby znaleźć Boga, a znalazłem spokój”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.