Facebook Google+ Twitter

Energetyczny kontratak prezydenta Władimira Putina

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-05-10 18:03

Prezydent Rosji Władimir Putin udał się w tygodniową podróż do Kazachstanu i Turkmenistanu w celu zacieśniania współpracy gospodarczej i energetycznej. Tym samym „odbił” Polsce prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, który miał być gościem forum poświęconego budowie ropociągu „Odessa-Brody-Płock”, które rozpocznie się jutro w Krakowie.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew i prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w Astanie. / Fot. PAP/EPA/Mikhail KlimentyevWładimir Putin spotkał się dzisiaj z Nursułtanem Nazarbajewem w jego rezydencji w Astanie, stolicy Kazachstanu. Prezydent Nazarbajew zapewnił Putina, że kazachska ropa będzie transportowana przez Rosję, a partnerstwo z tym nadwołżańskim krajem było i jest dla niego strategiczne. „Zawsze o tym rozmawiamy. W zeszłym roku transportowaliśmy 52,3 mln ton naszej ropy, z czego 42 mln przez Rosję” – cytuje słowa prezydenta agencja „Kazakhstan Today”. Prezydenci porozumieli się także w sprawie rozszerzenia tranzytu ropy do Rosji rurociągiem KTK z 23 do 40 mln ton rocznie, a także zadeklarowali budowę nowego ropociągu.

Jutro Putin oraz Nazarbajew będą gościć u prezydenta Turkmenistanu Kurbanguły Berdymuhammedowa, spadkobiercy zmarłego w grudniu ub. roku Turkmenbaszy. Rosyjska gazeta „Kommiersant” zatytułowała dzisiejszy artykuł o przyjeździe Putina do Azji Środkowej: „Lepszy kazachski druh niż zachodnich dwóch” – dając do zrozumienia, że Putin będzie dążył do zniweczenia wysiłku Polski w sprawie dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych. Fakt, że prezydent Kazachstanu nie przyjedzie dziś do Krakowa „Kommiersant” nazwał „pierwszym sukcesem Putina”. Tzw. “Projekt kaspijski” zakłada transport do Polski ropy naftowej pochodzącej ze złóż Kazachstanu, Morza Kaspijskiego i Azerbejdżanu - przez Gruzję, Morze Czarne i Ukrainę. Byłby to duży sukces w uniezależnieniu się ekonomiczno-politycznym od Rosji. Jednak bez kazachskiej ropy projekt nie jest opłacalny, bo złoża w Azerbejdżanie nie są tak bogate jak po drugiej stronie Morza Kaspijskiego. Tymczasem polsko-ukraiński projekt budowy nitki ropociągu Odessa-Brody do Płocka jest wciąż na etapie negocjacyjnym. Obecny premier Ukrainy Wiktor Janukowycz nie jest zwolennikiem tego rozwiązania. Być może w wyniku przedwczesnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie – planowanych wstępnie na lipiec br. – zwycięży ugrupowanie bardziej przychylne budowie rurociągu.

***
Kazachstan jest nazywany eurazjatyckim tygrysem, odnotowującym od 1999 roku wysoki wzrost gospodarczy. Obecnie gospodarka rozwija się w tempie przekraczającym 9 proc. PKB rocznie, a dochody mieszkańców Kazachstanu w ciągu 10 lat wzrosły pięciokrotnie – czytamy w raporcie Altaja Abibullajewa, Radcy Ambasady Kazachstanu w Warszawie. Główną gałęzią gospodarki jest przemysł wydobywczy, szybko rozwija się budownictwo, co daje możliwość inwestowania polskim firmom. 85 proc. PKB jest wytwarzane przez sektor prywatny. Z kolei Astana jest uznawana za „największy plac budowlany” na świecie. Kazachstan ma ambitny plan wejść do roku 2015 do grona 50 najbardziej konkurencyjnych państw świata. Ambasada Kazachstanu zachęca polskie firmy do inwestowania w 9. pod względem wielkości kraju na świecie, uzasadniając to słowami: „kiedyś połączyła nas historia, dziś może połączyć biznes”. Przykładem firmy odnoszącej sukcesy na kazachskich stepach jest krakowska spółka Poszukiwania Nafty i Gazu. Dowodem zacieśniania współpracy było otwarcie pod koniec ub. roku konsulatu Kazachstanu w Polsce, a Konsulem Honorowym Kazachstanu został Prezes Zarządu PNiG Kraków Jarosław Bałasz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.