Facebook Google+ Twitter

Energetyka: Będzie jednolity rynek europejski!

Na Sesji Plenarnej w Strasbourgu Parlament Europejski przyjął projekt wspólnego, międzysieciowego rynku przesyłowego energii elektrycznej i gazu. Oprócz tego dokonany zostanie rozdział właścicielski. Czy wzrost konkurencji obniży ceny usług?

Parlament Europejski obradujący na czterodniowej sesji plenarnej w Strasbourg, przyjął sprawozdanie w sprawie perspektyw rynku wewnętrznego energii elektrycznej i gazu, w którym zawarł rekomendacje dla Komisji Europejskiej pracującej nad trzecim już pakietem legislacyjnym. Nowe regulacje zapewnią dokończenie tworzenia jednolitego rynku energii i gazu w UE. Termin rozpatrzenia przez parlament sprawozdania posła Alejo Vidal z Hiszpanii zbiega się z terminem otwarcia detalicznych rynków dostaw energii i gazu dla gospodarstw domowych i małych odbiorców komercyjnych. Od 1 lipca wszyscy odbiorcy energii elektrycznej i gazu mają możliwość wyboru dostawcy.

Posłowie uważają, że rozdział właścicielski przedsiębiorstw prowadzących działalność przesyłową jest najbardziej efektywnym sposobem zapewnienia niezbędnych inwestycji w rozbudowę i modernizację infrastruktury, zapewnienie dostępu do sieci nowym graczom na rynku oraz przejrzystości zasad rynkowych.

Parlament ma świadomość, że dalsze działania zmierzające do rozdziału działalności w sektorze gazowym nie będą łatwe. Konieczne wydaje się wypracowanie specyficznych dla tego sektora rozwiązań uwzględniających dodatkowo różnice między rynkiem produkcji i wydobycia gazu, a rynkiem przesyłu i dystrybucji

Parlament Europejski zaleca głównie nowym państwom członkowskim odchodzenie od taryfowania obrotu energią i gazem, z uwzględnieniem działań niezbędnych w celu ochrony najbardziej wrażliwych odbiorców. Jednocześnie kontrola cen powinna być dopuszczona jedynie jako rozwiązanie ostateczne, służące do kontroli sztucznie podtrzymywanego poziomu cen, tak by chronić odbiorców i innych uczestników rynku, zapewniając jednocześnie poziom cen umożliwiający pokrycie rzeczywiście ponoszonych kosztów działalności.

Europosłowie z zadowoleniem przyjmują niedawno zajęte stanowisko Komisji i Rady w sprawie osiągnięcia 10 proc. połączeń międzysieciowych we wszystkich państwach członkowskich. Cel ten został określony już na szczycie w Barcelonie w 2003 r.

Do grupy państw najbardziej zaangażowanych w politykę energetyczną Unii Europejskiej należy m.in. Polska i Litwa. Państwa te zabiegają o debatę w sprawie o wiele bardziej kontrowersyjnej - dywersyfikacji energetycznej od Rosji systemu sieci wewnątrz Unii Europejskiej. To druga, po ustaleniach w kwestii telefonii komórkowej newralgiczna uchwała, która poprzez wzrost ponadnarodowej konkurencji ma przyczynić się do spadku cen usług.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.