Facebook Google+ Twitter

Energia efektywna (2): Zekologizować wieś

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-01-24 11:38

Domy na polskiej wisi ogrzewane są nieekologicznie, a przy tym dość często drogo. Czy to może się zmienić?

Polska wieś jest uboga w ekologiczne rozwiązania energetyczne – wynika to przede wszystkich z niskiej świadomości obywateli oraz prozaicznego braku pieniędzy. Rozwiązanie problemu może być jednak wyjątkowo proste.

- Wieś powinna być producentem biomasy, która ma być zamiennikiem węgla. Tego węgla, którego Unia Europejska nie lubi – stwierdza Józef Neterowicz (Związek Powiatów Polskich), ekspert d.s. energii odnawialnej. – Cały czas brakuje świadomości, że węgiel nie jest naszym jedynym paliwem narodowym, że jest nim tak samo biomasa i właściwie spalane odpady komunalne. Wykorzystajmy to, zostańmy zielonym potentatem energetycznym w Europie. Mamy ku temu warunki, tylko trzeba zmienić sposób myślenia.Najważniejszy powinien być obywatel, a politycy przygotowując kolejne ustawy, powinni uwzględniać jego potrzeby, np. wspierając te rozwiązania energetyczne, które są przyjazne środowisku oraz wykorzystują nowoczesne technologii.

Jak może wyglądać ekologiczny dom?
- Ekologiczny dom to świadomy właściciel – odpowiada Kamil Dolata, kierownik d.s. rozwoju rynku w Gaspol S.A. – Świadomy, że można wybudować dobrze dom, z dobrych materiałów, dobrze go izolując, a także wybierając odpowiednie źródła energii. W naszym mniemaniu Gaspol spełnia wszystkie wymagania ekologicznego domu, jeśli chodzi o źródła ogrzewania. Jest to przede wszystkim konkurencyjne wobec innych źródeł energii, pod względem kosztów, jak i pod względem ekologicznym. Gaz płynny to przede wszystkim komfort użytkowania i wszechstronność stosowania.

Na właściwą realizację polityki energetycznej naszego kraju mają przede wszystkim wpływ duże firmy z sektora przemysłowego czyli huty, fabryki, elektrownie, a także same duże aglomeracje miejskie. Nie należy jednak zapominać o małych miastach, czy wioskach. To właśnie one mają ogromny potencjał wspierający rozwój ekologicznych źródeł energii.

Co o ogrzewaniu gazowym sądzą użytkownicy?
- Od strony ekologicznej gaz jest czystszym produktem, jeśli chodzi o sposób ogrzewania – mówi Robert Węglarz, dyrektor hotelu Oddysey Welness & Spa. – Przy spalaniu oleju emitujemy dość dużo dwutlenku węgla do atmosfery za co dodatkowo, tak czy inaczej, ponosimy opłaty środowiskowe. Generalnie, grzanie gazem jest tańsze.

Aby zacząć oszczędzać na ogrzewaniu, najpierw potrzebne są środki finansowe. Jak je pozyskać, podpowiemy w kolejnych odcinkach programu.

Przygotowano przy współpracy z FREE – Forum Rozwoju Efektywnej Energii www.forumfree.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam z Panem Robertem co do ekologiczności, pewne wątpliwości mam jedynie do wody, czyli tam - burzycieli ekosystemów wodnych. Ale tamy to mniejsze zło, jak sądzę. O innych źródłach nie wspominam, bo dyskusja zejdzie na jeden temat.
Z drugiej strony, jeżeli do wyboru będę miał: składowanie odpadów organicznych na wysypiskach lub ich spalanie - wybiorę jednak spalenie - oczywiście tego, czego nie da się recyklingować. Wysypiska emitują dużo szkodliwych gazów - metan, związki azotu, tlenek i dwutlenek węgla i inne świństwa. Zatruwają też wody gruntowe. Jeżeli przepuści się je przez komin - 99% z tego zostaje wyłapanych, poza CO2 - o ile jest oczywiście zainstalowana odpowiednia instalacja wyłapująca to. Jeżeli by jednak takiej instalacji nie było - wolę wysypiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najbardziej ekologiczna energia to energia wiatru, wody, słońca i geotermia. Wszystkie pozostałe rodzaje energii to energia brudna lub pseudoekologiczna. Spalanie nigdy nie będzie czyste - chyba, że spalanie wodoru :). Tak mi się wydaje. Ale człek omylnym jest, czekam więc na kolejną odsłonę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.